Mesajı Okuyun
Old 13-05-2013, 16:05   #1
Av.Suleyman.Karadag

Soru Taahhüt Edilen Borcun ödenmesi Fakat Icra Dosyasinin Infaz Olmamasi - Taahhüdü Ihlal Cezasi Düşer Mi?

Bu konu ile ilgili yaptığım araştırmalarda tatmin edici bir yanıt bulamadım.Bundan sonra konuyu araştıracak sayın meslektaşlarıma da yol göstermesi için böyle bir konu açma gereği duydum.

Şöyle ki; İşleri kötü giden ve iflas eden müvekkilim 2008 yılında aleyhine başlatılan bir icra takibinde ve yine 2008 yılında borcun tamamı olan 25.000-TL'yi ödemeyi kabul ve taahhüt etmiş fakat ödeme yapamadığı için hakkında cezaya hükmedilmiştir. Müvekkil bu borcu halen ödeyememiş olup; hakkında verilen ceza sebebiyle yakalaması bulunmaktadır.

Bu arada üzerinden bir hayli zaman geçtiği için borç faiz ve icra giderleri sebebiyle 35.000-TL'yi bulmuştur.

Sorum şu: O dönemde taahhüt edilen 25.000-TL'nin icra dosyasına yatırılması ve İcra Ceza Mahkemesinden cezanın düşümünün talep edilmesi ile sonuç elde etmek mümkün müdür? Yoksa mahkeme icra dosyasını infazlamadan(35.000-TL'yi ödemeden) cezayı düşürmem mi diyecektir?

Benim şahsi fikrim olumsuz cevap alınacağı yönündedir fakat müvekkilin talebi doğrultusunda yine de bu yol değerlendirilecek olup; siz değerli meslektaşlarımın konu ile ilgili düşüncelerini merak ediyorum? Şimdiden teşekkür ederim.