Mesajı Okuyun
Old 12-04-2011, 18:54   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Müvekkilimin babası müvekkilime 19 sene önce İstanbul'da bir dairesini satınıyor fakat ben ölene kadar bu evde ben otururum öldükten sonra ev senin olur diyor. Baba 24/10/2008 tarhinde vefat ediyor. Abisi bu evi sen babamı kandırarak aldın deyip kendi ailesi ile taşınıyor ve ne kira ödüyor nede evi boşaltmaya yanaşıyor. (Buarada baba vefat ettiğinde müvekkilimin 2 abisine birer daire bırakmış vasiyetname ile) Müvekkil benden önce başka bir avukata vekaletname veriyor avukatta Sulh hukuk mahkemesinde fuzuli işgal sebebiyle tahliye + ecrimisil talepli dava açıyor ancak ecrimisil için 15.000TL talep ettiğinden Sulh hukuk mahkemesi davaya bakmaya Asliye hukuk mahkemesi görevlidir deyip 27/10/2009 tarihinde kesinleşme şerhi veriyor. Müvekkilin eski vekili 20/12/2010 tarihinde yani 2,5 ay sonra Asliye hukuk mahkemesine dilekçesini veriyor, bu arada müvekkilin eski vekili davadan istifa ediyor. Müvekkilim 3 gün önce bana vekalet çıkararak geldi, bugün bende replik dilekçem ile duruşmaya girdim fakat hakime hanım bana 10 günlük süre içerisinde eski vekilin davayı açmadığını bu sebebten HUMK 193/3'ten davanın açılmamış sayılmasına karar verilmesi gerektiğini izah etti ancak yinede belki 10 günlük süre içerisinde havale almış olabilir eski vekil diye bir sonraki celseye kadar süre verdi. Şimdi ben yeniden müvekkilin mağduriyetini gidermek adına El atmanın önlenmesi + ecrimisil davası açsam olur mu? Şimdiden herkese çok teşekkür ederim..
Bence olur.Davanın açılmamış sayılmasına karar verilmesi aynı konulu yeni dava açmanıza engel değildir diye düşünüyorum.Yalnız derdestlik itirazı ile karşılaşmamanız için bir önceki kararı kesinleştirmenizi öneririm.