Mesajı Okuyun
Old 11-12-2006, 04:18   #20
anti-leviathan

Neşeli staj yapmak değil,hukuku anlamak lazım üniversitede!

Ben Ank.Üniv.Hukuk Fak.uzatmalı öğrencisiyim. Bence iyi bir hukukçu olmak,üniversite öğrenciliğini nasıl geçirdiğinle çok alakalı. Bu meslek doktorluk ya da diğer disiplinler gibi bilim hakkında yeterli bilgiye sahip olmakla,yalnızca okumakla, bilmekle icra edilemez.iyi bir hukukçu,en başta ileri görüşlü olmalı,önceden tüm rizikoları hesaba katabilmelidir. bunun için de rizikoyu meydana getiren 'insan' olgusunu iyi tanımalıdır.
ne yazık ki daha bir nazım hikmet şiiri okumamış bir çok arkadaşım bugün hakim olma yolunda,nazım hikmeti anlamadan 302'yi tartışmaktalar.yine birçok arkadaşım kitaptan başlarını kaldıramadıklarından aşıklığı yaşayamadan bir kadınla bir erkeği boşama yolundalar. bana kalırsa merdivenlerden ağır ağır çıkmak lazım.
şiir okumak, dert dinlemek, eylemde yumruk yumruğa olmak lazım..öğrenciliğinde şiir okumayan bir hukukçu düşünce özgürlüğünden, ranzada dostunun derdini dinlemeyen hukukçu savunma hakkının kutsallığından, eylemde yumruk yumruğa olmayan hukukçu grev hakkından ne anlar?
o yüzden arkadaşım bence telaşlanma..merdivenleri ağır ağır çık ki yorulma..
bazen son gün bir sınava çalışıp o dersi vermekten daha güzeli yoktur. bunun hayattaki pratiği de şu: avukatken de her davamıza çok hazırlıklı olamayacağız, bir gece önce çalışıp dava kazanmamız istenebilir bizden?
bana kalırsa hayatı anlamak lazım üniversitede, arnesto ve albertonunkiler gibi dostluklar kurmak lazım..nietche'yi okumak lazım,hobbes'u ve insanı tanımak lazım. zor olan kısım bu zaten.
okul bitince zaten staj yapıcaz,bence soluk soluğa geçirmediğimiz, içimize sindirdiğimiz hukukla bu şekilde diğerlerinden farklı olabiliriz..