Mesajı Okuyun
Old 11-02-2002, 03:31   #1
Ahmetcan Tekince

Varsayılan borclar hukuku sorusu

merhaba,
umarim bu soruyu buraya yollayarak yanlis bir is yapmamismidir.
borclar hukuku sinavimizda bir soru da asagida verdigim soruydu.
ne var ki sinavdan cikan her arkadas baska cevap verdigini belirttiginden ve hocayla henuz konusamadigimdan burayi bulunca tam yeri mi acaba dedim. ben iktisat ogrencisiyim ancak secmeli sunulan tum hukuk derslerini aliyorum, alacagim. yani hukuku seviyorum ve kafa yormaya calisiyorum. deneyimli arkadaslarimiz bu soruda yardimci olurlarsa sevinecegim. soruyu cevaplarken hukuki gerekce de belirtebilirseniz cok iyi olur.
ilgilenenlere simdiden tesekkur ederim.
A.Tekince

---
(A), arkadaşı (B)'nin ödünç para talebini kabul etmiş ve onunla 04.08.1999 tarihinde bir sözleşme imzalayarak, aynı gün 5 milyar lirayı (B)'ye vermiştir.
Sözleşmede "(B), eline para geçer geçmez, en kısa zamanda borcunu ödeyecektir" hükmü yer almaktadır ; fakat paranın kullanımı karşılığı bir kapital faizi öngörülmemiştir. Ne var ki, (B) borcunu uzun süre yerine getirmemiş ; bunun üzerine (A) kendisine 10.01.2000 tarihinde noterden bir ihtarname göndermiş ve borcunu derhal yerine getirmesini istemiştir. Bu ihtarname 25.01.2000 tarihinde evinden çıkarken (B)'ye tebliğ edilmiş ; (B) de hiç zamanı olmadığı için zarfi evde bırakarak iş seyahatine çıkmış ; seyahat dönüşü 01.02.2000 tarihinde zarfı açarak yazıyı okumuş ve içeriğini öğrenmiştir.
Tüm bunlara rağmen borcun ödenmemesi üzerine (A), 25.02.2000 tarihinde (B) aleyhine icra takibine başvurarak kendisine icradan bir "ödeme emri" göndertmiştir. Bu ödeme emri, 10.03.2000 tarihinde (B)'ye tebliğ edilmiştir.(B)'nin 5 milyar lirayı geri ödeme borcu hangi tarih itibariyle muaccel olmuştur ? (B) bu borç bakımından hangi tarihte temerrüde düşmüştür ? Açıklayınız ve bu temerrüdün (B) için ne gibi sonuçlar doğuracağını belirtiniz.

16-06-2000 20:49:10