Mesajı Okuyun
Old 07-10-2007, 14:00   #252
Seyda

Sayın Tuba;

Medeni Usul'ü 2005 basıdan çalışmanızda bir sakınca yok.Çünkü Usul'de bir değişiklik olmadı.( Olsa da Themis'in son baskısı değişikliklere göre cevaplandırıyor soruları)

Zaman konusundaki sorunuza gelince.. 'Ucu ucuna yetti' denir ya, işte sınavda zamanım tam da böyle yetti. Sınavdan önce kendinizi bu konuda denemenizi öneririm. Mutlaka bir sınav stratejiniz olsun. Mutlaka alan sorularından başlayın. Uzun müddet alan sorusu çözmek çok yorduğundan, ben şöyle yapmıştım :

Anayasa ve İdare Hukuku'nun yarısını bitirince aklım karışmaya başladı ve hemen Genel Kültür'e geçtim. Türkçe ve Matematik'in yarısını bitirince İdare'ye tekrar döndüm. İdare ve Medeni Hukuk bitince yeniden Genel Kültür'e döndüm. Kalan Matematik-Geometri sorularını bitirdim, ancak bir-iki tane boşum kaldı. Tarih'in sanırım 4-5 sorusuna bakınca moralim bozulmaya başladı ki, hemen alan sorularına geri döndüm Alan sorularını tamamen bitirdim ve geride 30 dk. kalmıştı. Rahat rahat Genel Kültür'ün kalan sorularına baktım. 10 dk. kala soruları bitirince alan sorularındaki 3-4 boşuma geri döndüm. Böylece sınavda pek de zaman problemi yaşamadım.

Benim stratejim biraz karışık gelmiş olabilir ancak size tavsiyem birkaç alan dersini bitirince mutlaka diğer bölüme geçip kafanızı rahatlatmanız ve dinlendirmeniz..

Diğer bir tavsiyem de yapamadığınız, o an tutulduğunuz soruları hemen geçmeniz..İnanın o sorulara dönmeye vaktiniz kalıyor. Ama yapayım diye uğraşınca büyük ihtimalle iki şık arasında kalıyorsunuz ve bir savaş başlıyor : 'A mı B mi, A mı B mi,..' Böylece bir soruda 3-4 dk kaybedebiliyorsunuz..

Kırmızı bir KPSS kitabı var, Tarih dersi ve AB,NATO,BM,MB gibi konularda fena değl.

Herkese tekrar başarılar..

Saygılarımla..