Mesajı Okuyun
Old 28-07-2009, 13:14   #16
ISIL YILMAZ

Konuya yabancıyım, ama ilgimi çekti. Biraz sesli düşünelim.

1. Öğrenci , vakıf üniversitesinde okumaktadır.
2. Bütünleme sınavı bulunmamaktadır.
3. Yaz okulu uygulamasıyla, öğrenci;
a) Düşük notlarını yükseltebilmekte,
b) Geçemediği dersten geçer not alarak alttaki dersini temizlemektedir.
4. Yaz okulu ücretlidir.

Soru : Bütünleme hakkını kim, hangi yetkiye dayanarak verir?
Cevap : 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu madde 43/a “Yükseköğretim kurumlarında, kuruluş özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre yapılan eğitim-öğretim ve buna dayalı olarak verilen diplomalarla ilgili esaslar her üniversitece hazırlanacak öğretim ve sınav yönetmeliğinde belirtilir.” Ve aynı yasa ek madde 9 :”Vakıf yükseköğretim kurumlarının eğitim-öğretim esasları, öğretim süreleri ve öğrenci hakları ile ilgili hususlar bu Kanun hükümlerine tabidir.Öğrencilerden alınacak ücretler mütevelli heyet tarafından tespit edilir.” Demek ki, sınav yönetmeliği her üniversite tarafından ayrı ayrı hazırlanıyor. Üniversite, öğrenciye bütünleme sınavı hakkı tanımayabilir.

Soru : Yaz okulu uygulamasında, öğrencinin geçemediği dersin tekrar alınması ne anlama gelir? Bu, bütünleme hakkının paralı olarak tanınması sayılabilir mi?
Cevap : Sav.SametBektaş, 3 no.lu mesajında, yönetmelikte bütünleme hakkı olduğundan ama bunun uygulanmadığından bahsetmektedir. Bütünleme hakkı, şayet, yaz okulunda not yükseltilmesi kapsamında değerlendirilmemişse ( yönetmeliği görmeden karar vermek zor) burada, öğrencilerin haklarının ihlali söz konusudur.
Şayet, bir bütünleme değil de yaz okuluna devam etmek suretiyle “not yükseltilmesi” ve dersten geçilmesi hakkı tanınmışsa yapılabilecek birşey olmadığını düşünüyorum.

Saygılar.