Mesajı Okuyun
Old 26-01-2010, 16:51   #31
emine ersoyu

2001 yılında ruhsatımı aldıktan sonra büyük hayallerle kendi ofisimi kurdum.İşler de fena değildi.Bir gün mobilyacılık yapan bir tanıdık geldi.İşleri bozulmuş,hakkında icra takipleri başlatılmış ve çok değerli olan dükkanı icra marifetiyle satılmak üzereydi.Bu aşamada yapılabilecek bir şey olup olmadığını sordu.İlk bakışta kesinleşmiş bir takip için yapılabilecek bir şey yoktu.Sonra gözüme bir ayrıntı takıldı; İpoteğin paraya çevrilmesi yoluyla yapılan takipte gönderilen ödeme emri "Menkul rehninin paraya çevrilmesine " ilişkindi.Konuyu etraflıca araştırdım ,yargı kararları buldum ve şahsı arayarak takibi iptal ettirebileceğimizi söyledim.Alacaklı Kayserideydi ve Kayseri'den takip başlıtılmıştı.
Sanırım henüz çok genç olmam nedeniyle karşı taraf bilgime çok güvenemedi ki uzun yıllardır avukatlıklarını yapan meslektaşımı arayıp durumu bir de ona izah etmemi istediler.Ben de gayet iyi niyetli bir şekilde meslektaşımı arayarak durumu anlattım.
Ertesi gün meslekte yıllarını devirmiş tecrubeli ve saygın bir avukat olan sayın meslektaşımın benden aldığı bilgilerle takibi iptal ettirmek için girişimde bulunmak üzere Kayseri'ye gittiğini öğrendim...
Durumu gidip baro başkanına anlatarak meslektaşım tarafından iyi niyetimin kötüye kullanıldığını ve aldatıldığımı izah etmeye çalıştım.Baro başkanının bana verdiği cevap kelimesi kelimesine şöyleydi;"sen de arayıp bilgi vermeseydin kardeşim ,avukat bilgisini kendisine saklar"
Sonuç;Çok büyük bir hayal kırıklığıydı.Serbest avukatlık yapmak istemediğime karar verdim ve tüm gücümü kamuya girmek için harcadım..
Bu noktada şunu sormak istiyorum;kendi meslektaşını bile kandırmaktan çekinmeyen bir zihniyet (zihniyet diyorum çünkü bu davranış baro tarafından kınanmak şöyle dursun desteklenmiştir) mesleğin itibarının yükseltilmesine nasıl hizmet edebilir?
Mesleğini hakkıyla yapan saygıdeğer meslektaşlarım lütfen üzerlerine alınmasınlar ,ancak aramızda çok çürük elma olduğu kanaatindeyim.Ve biz direnç gösterip bu çürük elmalara karşı koymadıkça bu onurlu meslek toplum gözünde hak ettiği değeri alamayacaktır....
Saygılarımla....