Mesajı Okuyun
Old 07-02-2007, 18:13   #32
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Hekimbaşı

Öncelikle konuya gösterdiğiniz ilgi ve katkı için teşekkür ediyorum.Sağlık sisteminin sorunlarına ilişkin gözlemlerinize genel olarak katılmakla birlikte bazı konularda sizdn farklı düşünüyorum.

Alıntı:
Hasta hakları arasında bir hiyerarşi vardır.Anayasa maddelerinde olduğu üzere, önce belirtilen hak, sonrakinden önde gelir, veya daha doğrusu, gelmelidir.
diyorsunuz.

Düşünüyorum.Ama sizi doğrulayacak karşılığı bulamıyorum.Örneğin Lizbon bildirgesinde md.1 olarak hekimini özgürce seçme hakkı düzenlenmişken,Amsterdam Bildirgesi madde 1 Kadın veya erkek herkesin insan olması dolayısıyla saygı görmeye hakkı vardır şeklinde düzenlenmiştir.Yine Bali Bidirgesi 1.maddesi Kaliteli tıbbi bakım hakkına yer vermişken Hasta Hakları Yönetmeliği:İlkeler sıralamasında (Md:5-)
a) Bedeni, ruhi ve sosyal yönden tam bir iyilik hali içinde yaşama hakkının, en temel insan hakkı olduğu, hizmetin her safhasında daima gözönünde bulundurulur.demiştir.

Bu durumda öncelikli hak nedir? Hiyerarşik olarak 1.madde hepsinde başka içeriktedir.
Tarih mi,madde numarası mı öncelik sağlar?
Neyi ölçüt alacağız?

Belirttiğim nedenlerle hasta hakları arasında bir hiyerarşinin olmadığı görüşümü tekrarlıyorum.

Diğer yandan konumuz gereği hasta haklarının ABD ve AB ülkelerinde yaygınlaşmasına ilişkin sıralamanız hasta haklarının tarihsel gelişimine uymaktadır.

Fakat bu gelişim sonrasında varmış olduğunuz sonucu avukat olarak paylaşmam mümkün değil.

Alıntı:
Uluslararası arenada 'iyi', 'güzel', 'hak' diye propogandası yapılan, ve kabul ettirilmiş neye bakarsanız bakın, benzer eğilimleri görürsünüz. Küreselleşme denen furya zaten budur. Bütün hedef, yeni bir tür sömürü düzenini tesis etmektir.

Hasta haklarının insan hakları olduğu gerçeği karşısında küreselleşmenin iyiniyetli olmayan amacını değil, uluslararası hukukta tanınmış ve iç hukuka yansımış hakların insanlığın ortak ve çok önemli bir mirası olduğunu düşünmek ve hakların yaşanabilirliğini arttırmak için çaba sarfetmek ve olaylar karşısında buna uygun duruş seçmeyi doğru buluyorum.

İnsan/hasta/kadın haklarının gerçekleşmesi bakımından bu sadece görev değil aynı zamanda sorumluluğumuzdur .

Saygılarımla