Mesajı Okuyun
Old 19-03-2011, 16:20   #2
Av.Nevra Öksüz

Sayın enderkc,

Alıntı:
Yazan enderkc
Alacaklı vekili olarak borçlunun müteveffadan kalan arsaları üzerindeki miras hissesine haciz koyduk, taşınmazın ortaklığın giderilmesi suretiyle satışını ve icra borcunun ödenmesini talep ettik. Mahkemece keşife karar verildi. Hakim ile konuşarak, olur da keşfe katılamadığımız takdirde, keşfin yokluğumuzda yapılmasını talep ettim, “olmaz, dedi. “Arsaların yerlerini göstereceksiniz”. “ Biz alacaklıyız borçlunun arsalarının nerede olduğunu nerden bilelim, bilirkişi ile mahkeme tespit etsin arsaları, bize gerek olmadığı kanaatindeyim” dedim, “haklısınız, ama siz olmadan ben keşfe çıkmam” dedi, sayın hakim.
Sorum şu; alacaklının açtığı ortaklığın giderilmesi davasında, keşif yolluk ve harç ile bilirkişi masraflarını yatırmış olduğum keşfe katılmam yasal zorunluluk mudur? Davacı tarafın yokluğunda keşif yapılabilir mi? Keşfe katılmamamın ne gibi bir zararı olabilir ?

Konu hakkındaki yasal düzenleme:

HUMK m.364: "Keşif iki taraf usulen davet edildikten sonra vicahlarında ve davete icabet etmedikleri halde gıyaplarında mahkeme veya tahkikat hâkimi tarafından yapılır. Mahkemei asliye, âzasından birini istinabe suretiyle, keşif muamelâtını yapar. Fakat pek mühim meselelerde heyetle dahi icra edebilir."

Saygılar...