Mesajı Okuyun
Old 05-04-2012, 18:02   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Öznur Aktürk
Sayın Meslektaşlar, bu başlık altında sorumu paylaşmak istedim.

Elimde işçi alacağına istinaden mahkeme ilamı mevcut.
Borçlu şirket gayri faal olup, mal varlığı hacizli ve satış aşamasına gelinmiş durumda.
Benim elimdeki ilamla hacizlere iştirak etmem ve herhangi bir tahsilat sağlamam pek mümkün görünmediğinden, borçlu şirketin ifasını istemek suretiyle İİK 206 gereğince rüçhanlı alacak olan işçi alacağını tahsil etmeyi umuyorum.

Şu an için öncelikli sorum ve sorunum şudur:
Mevcut ilamla ilamlı takip yaparak iflas isteyemiyorum sanırm.
İlama dayanarak, adi takipte iflas istemem ve borçluya iflas ödeme emri gönderilmesi gerekiyor.
Bu ise yüklü miktarlı takip için alacaklı işçinin cebinden tekrar peşin harcın çıkması anlamına geliyor ki bu noktada problem yaşıyorum.
Diğer yandan şayet ilamlı takip yapıp süresinde ödenmezse takip yolumu değiştirip iflas isteyebilir miyim?
İsteyebilirsem "adi takipte iflas yolunu seçip Asliye Ticaret Mahkemesinden iflas kararı almak " ile "ilamlı takip yapıp sonrasında takip yolumu iflas olarak değiştirmek" arasında beni zaman ve maddi açıdan etkileyecek unsurlar nelerdir?
Nasıl hareket etmemi önerirsiniz?
Şimdiden teşekkürler.

En pratiği ilamlı takip yapıp ödenmezse İİK nun 177 inci maddesi gereğince "Doğrudan doğruya iflas" yoluna başvurmaktır. Ancak masraf ve gazete ilanı için 10.000 TL tutarında bir masraf gerekir(diğer yollarda da en az bu kadar).