Mesajı Okuyun
Old 18-10-2008, 01:27   #3
Mehmet Taşcı

Sayın Kurtoğlu,

Uyuşturucu ve uyarıcı maddeler ile ilgili suçlarda, ele geçirilen uyuşturucunun kullanım amacı ile mi? yoksa kullanım dışında bir amaçla mı? bulundurulduğunun tespiti birkaç kritere dayanır. Daha doğrusu Yüksek Mahkeme birkaç kriteri bir arada arar.
Herhangi bir satış, nakil, muhafaza, ithalat, ihracat.v.s. bağlantısı ve delili yoksa sadece meskende veya benzeri bir yerde yüksek miktarda madde yakalanması KULLANIM dışı bir KASTIN varlığını göstermez.

Sanığın ,uyuşturucu müptelası olduğunun adli tıp raporu ile tespiti ve müptealalık düzeyinin belirlenmesi gerekir. Her bağımlının esrar kullanım alışkankığı ve günlük tüketim miktarları farklılık arzeder. Sanığın Bakırköy Ruh.Sin.Has.Hastanesinde müşahade altına alınarak düzenlenecek bir rapor ile bağımlılık düzeyi ve günlük tüketim miktarı tespit edilebilir ve böylece günlük tüketim miktarından hareketle 1 yıllık tüketim miktarı bulunur. Yüksek Mahkeme bilindiği gibi 1 yıllık şahsi ihtiyaç miktarını KULLANIM olarak yorumluyor.

Arıca , yakalanan esrarın yakalanış şekli, esrarın küçük paketlerde yakalanıp yakalanmadığı, esrarın yakalama tarihi ( özellikle kenevirin ekilip hasat edildiği tarihlerde yakalanmışsa, kendisi ihtiyacı için ekip hasat etmiş olabilir.) de nazara alınmalıdır.

Ülkemizde sıkça tüketilen bu illet, vatandaş tarfından kolaylıkla yetiştirildiği için senede bir veya iki kez ekilip hasat edilir. Kullanıcıların çoğu da bu yolla uyuşturucuyu temin ederler yani kendileri ekip hasat ederek. Özellikle kırsalda ve köylerde kullananlar bu yolla esrarı elde ederler.

Diğer taraftan esrar, ucuz bir uyuşturucudur ve bu sebeple de çok yaygındır kullanımı. Şayet Müvekkiliniz varlıklı ve parasal sıkıntısı olmayan, hali vakti yrinde bir şahıs ise ESRARI SATMAK amacı olamaz. varlıklı bir insan cüz'i bir para kazanmak adına esrar satmaz, işlenmiş uyuşturucu ticareti yapar. Bu hususun bile Mahkeme tarafından nazara alınması gerekir.

Tüm bu hususlar bir arada değerlendirilmelidir. Zira her somut olayda farklılık arzeder.

Saygılarımla.