Mesajı Okuyun
Old 22-10-2020, 15:30   #2
Av. Mert Hiçyorulmaz

Alıntı:
Yazan avukatmüzisyen
Merhaba , Sulh Hukuk Mahkemesinde vasiyetname açılmış ve mirasçılara okunmuştur. Vasiyetnameye yasal süresi içinde itiraz edilmemiştir. Bundan sonraki süreçte , avukat olarak yapmam gereken nedir? Tapudaki işlemlerle ben ilgilenmiyorum, söylediklerine göre tapuda intikaller yapılamamış . Tenfiz davası lehine vasiyet edilen 3 kişiler olduğunda açılan bir dava , ancak burada herkes yasal mirasçı.
Yeniden veraset ilamı çıkartıp , daha sonra mı tapuya gitmek gerekiyor? Uygulamaya dair pratiğim az , fikirlerinize ihtiyacım var. Teşekkür ederim.

Bu konuda intikal sürecine ilişkin bilgim var. Taşınmazların intikali için öncelikle belediyeden rayiç bedel tespit ettirmek, emlak vergisi borcu varsa ödemek, belediyeden alınan evrakları vergi dairesinde vefat edenin vergi dosyasında sunarak mirasçıların hepsinin imzalayacağı bir beyanname vermek, beyanname sonrası hesaplanacak veraset intikal vergisini ödemek ve sonra tapu müdürlüğüne döner sermaye harcı ödeyerek randevu almak gerekmektedir. Benim taşınmaz intikali sürecinde izlediğim yol bu şekildeydi meslektaşım.