Mesajı Okuyun
Old 03-11-2006, 19:35   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Nebi
Zaten kesinleşmiş dahi olsa duyduğum kadarıyla taahhüdü ihlalden dolayı Yargıtayın cezayı kabul etmediği yargıtay kararları varmış. Aradım ama bulamadım bilen varsa ekliyebilir. Artık bende bişey çıkmıyo diye şikayetini yapmıyorum açıkcası. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum ?

Sayın Av.Nebi,

Yanlış düşünüyorsunuz. Yasa maddesi değişmeden önce bir ara AB uyum yasaları çerçevesinde; bu suçun da ekonomik suç olduğu ve borçluların hapis cezası ile cezalandırılmayacağı yönünde(Veya buna benzer gerekçelerle)Yargıtay tarafından bozma kararı verilmekteydi...Ancak alıntısını yapacağım madde metninden de görüleceği üzere 31.05.2005 Tarihinde değişiklik yapılmış ve artık tereddüt kalkmıştır.

Saygılarımla

Alıntı:
MADDE 340.- (Değişik: 5358 - 31.5.2005 / m.11) 111 inci madde mucibince veya alacaklının muvafakati ile icra dairesinde kararlaştırılan borcu ödeme şartını, makbul bir sebep olmaksızın ihlal eden borçlunun, alacaklının şikayeti üzerine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra borçlu borcun tamamını veya o tarihe kadar icra veznesine yatırmak zorunda olduğu meblağı öderse tahliye edilir; ödemelerini tekrar keserse, hakkında tazyik hapsine yeniden karar verilir. Ancak, bir borçtan dolayı tazyik hapsinin süresi üç ayı geçemez