Mesajı Okuyun
Old 17-09-2007, 17:11   #17
Veysel

Aldatan ister erkek olsun, ister kadın olsun , kişi aldatma gerekçesini hep hayatındaki bir eksikliğe dayandırmıştır. – Ki genelde bu sevgi ve ilgidir. Kadınlar için de bu böyledir. İstisnalar hariç aldatmada bir süreç vardır. Birden gelişmez ve kendini göstermez. Evlilik kurumunda zamanla önemini yitiren değerler, buna karşı yeni arayışlar ve bu arayış sürecinde uygun zaman, zemin ve şartlar…

Kimsenin beyinden geçeni okuma gibi bir hüneri olamayacağına göre beyinden aldatmayı bir kenara bırakacak olursak, fiziksel anlamda aldatma ; bahsedildiği gibi, kadının aldatması erkeğinkine göre bazı farklılıklar göstermektedir. Kadın bu konuda oldukça ketumdur. Adeta kapalı bir kutu gibidir. Bunun da sebebi, olabilecek toplumsal baskılara karşı koyamamaktır. Ancak son zamanlarda sanki çok matah bir şeymiş gibi, nispet yaparcasına ve erkeklerle yarışırcasına kadınlar tarafından bu konunun daha açık ve rahat telafuz edildiği, bu konuda kadınların erkeklerden daha cesur olduğu, kadınların birkaç basamak birden atladığı havası (sözüm THS' den dışarı ) yaratıldığını çeşitli şekilde duyuyoruz.

Oysa evlilik birliği genel itibariyle, özveri – saygı – sevgi ve cinsellik üzerine kuruludur. Hayatın doğal akışı içinde yüklendiğimiz sorumluluklar, çalışma şartlarının ağırlığı, stres, gelecek kaygısı , çevre faktörü vs. nedenlerden dolayı ve zamanla bu değerler önem ve işlevini yitirebilir. Ancak kişi bu düşüncelerle aldatmaya meşru bir zemin hazırlamamalı diye düşünüyorum. Evlilik kurumunda eğer bu anlayış hakim olmaya başlarsa önce özveri, sonra saygı, daha sonra sevgi ve en son seks hayatı biter ki, buna halk arasında en son “el ele, baş başa” denir. Yani herkes kendi yoluna…

Kıssadan hisse, ben kadınların aldatma gerekçelerine uydurulan kılıfların birçoğuna katılmıyor, aldatmayı meşru kılacak hiçbir gerekçeyi de kabul etmiyorum. Evlilik birliği devam ederken hiçbir sosyal kuralı önemsemecesine yapılan aldatmanın özünde tatmin (psikolojik anlamda) ve arayış vardır. Bunu sadece sevgi ve ilgi eksikliğine bağlamak saflık olur. İleri sürülen gerekçeler de, işin süsleme sanatı tarafı olup, aldatmanın özünü değiştirmez.

Saygılarımla.