Mesajı Okuyun
Old 09-03-2024, 23:25   #3
av.alperşener

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
"Kamulaştırma K.madde 14/3'e göre paydaşlar/ortaklar arasında zorunlu dava arkadaşlığı yoktur.Elbirliği mülkiyeti de olsa her bir paydaş/ortak mirasçılık belgesinde yazılı payı oranında kamulaştırmasız el atmadan doğan tazminat veya müdahalenin önlenmesi davalarını açabilir.6.fıkraya göre de ortak veya paydaşın payı yönünden açacağı davanın sonucu dava açmayan ortak veya paydaşı etkilemez. 5.HD.sinin uzun yıllardan beri süregelen yaygın olan görüşü bu şekildedir. " (Önceki Cevaplarımızdan)

Acele Kamulaştırmayı düzenleyen 27 m. de bu konuda bir düzenleme bulunmadığından 14.m.deki genel kural acele kamulaştırma davalarını da uygulanacaktır.(Bu arada acele kamulaştırma kararına hangi sebeple itiraz edildiği/itiraz edilip edilemeyeceği ayrı bir konudur.)

Dolayısı ile, bazı mirasçıların açtığı davanın sonucu,davacı olmayan mirasçıların hukuki durumunu etkilemez. Buna rağmen davada taraf olmadığınıza dair itirazını bildirmez ve mahkeme tüm mirasçıları taraf olarak gösteren bir karar verir ve bu karar kesinleşirse elbette verilen karar tüm mirasçıları bağlar. diye düşünüyorum.
Teşekkürler meslektaşım ben de aynı görüşteydim fakat daha önce rastlamadığım için (meslekte yeniyim) sorma gereği duydum.