Konu: Yorumsuz
Mesajı Okuyun
Old 26-04-2004, 18:06   #7
sbudak

Sayın Mehmet S. Tikici,

Yazım hakkındaki düşüncelerinize teşekkür ederim.
Alıntı:
...Şunu merak ediyorum: Gerçekten siz, yargının tam bağımsız olduğuna inanıyor musunuz?...

Yazınızı okuduktan sonra neden böyle bir soruyu bana yöneltme ihtiyacı duyduğunuzu anlamaya çalıştım. Öyle ya Türkiye’de yargının bağımsız olduğu ve bu konu hakkında konuşmaya gerek olmadığı anlamına gelebilecek ifadeler mi kullandım acaba diye düşünerek kendi yazımı okudum. Bu anlama gelebilecek her hangi bir ifade kullanmadığım halde bu soruyu sormanızın aslında ifadelerimden kaynaklanmayıp beni muhatap alarak genele sorulmuş bir soru ve cevap beklemekten çok konuya dikkat çekmeyi amaçlayan bir anlatım tarzı olduğuna karar verdim.

Sizin de belirttiğiniz gibi Türkiye’de yargı bağımsız değil ve bu sır da değil. Ben de Türkiye’de yargının bağımsız olmadığını düşünüyorum. “Yargının Bağımsızlığı” konusu üzerinde tartışılıp konuşulması gereken bir konu. Yargının Bağımsızlığı, Adalet Bakanı ve müsteşarının HSYK üyesi olmasına indirgenmemesi kadar önemli bir konu. Bu konu bu kadar basite indirgenmesin derken “bu durum normaldir, bunu geçelim de başka şeyleri konuşalım” anlamında konuştuğum anlaşılmamalı. “Bu yanlış da, başka yanlışlar ve eksiklikler yok mu” anlamında söylüyorum konu bu kadar basit mi derken.

Yargının Bağımsızlığını konuşurken kime karşı bağımsızlığı kastediyoruz? Yargının Yürütmeye karşı bağımsızlığını mı, günümüzde etkisi giderek artan yazılı ve görsel basına karşı bağımsızlığı mı, yerel mahkeme hakimlerinin yüksek mahkeme hakimlerine karşı bağımsızlığı mı, ülkemizdeki yetkili olmayan ama etkili olan kimi çevrelere karşı bağımsızlığı mı kastediyoruz? Yoksa Yargının Bağımsızlığı derken bunlardan ilkini, sadece ilkini mi kastediyoruz? Yürütmeye karşı bağımsızlık derken de sadece HSYK’nın oluşumunu mu kastediyoruz?

Yargının Bağımsızlığı konusunda bile konuşulması ve tartışılması gereken bu kadar unsur varken Türk Yargısının ve Türk Hukuk Uygulamasının mevcut yapısı, sorunları, şimdiye kadar aldığı yol, gelecekte bulunacağı nokta, dünyada hukuk sistemlerinin ve işleyişinin geldiği aşamaya karşın Türk Hukuk Sistemi ve işleyişi ve olması gerekenler konusunda tüm hukukçuların uzun uzun konuşup tartışması ve böylece yapılacak bir yargı reformunun temellerinin, fikri alt yapısının oluşturulması gerekirken “bir kurul ve kurulda bulunan iki üye” bağlamında konunun ele alınmasının eksikliğine, yetersizliğine işaret etmektir amacım.