Mesajı Okuyun
Old 09-09-2003, 16:25   #7
Marmara24

Alıntı:
"Bedenin kölesi olan hiç kimse özgür değildir"

Seneca adını ilk defa duyuyorum. Onun özgürlük hakkında ne düşündüğüne ilişkin fikirlerimin yukarıdaki tek cümleyi temel aldığını vurgulamak isterim.

Seneca'nın sözünü geçmişte kalmış bir felsefe kırıntısı olarak görüp buna itibar edenlerin uygar olamayacaklarını söylemek fazla iddialı bir açıklama.Kaldı ki Seneca'nın sözü yanlış anlaşılmış görünüyor ve bence Seneca özgürlüğün sadece bir kısmına değiniyor.
Sadece bedeninin gereksinimleri doğrultusunda hareket eden kişinin aklını geri plana iteceği aşikardır. Özgürlük ise salt bedenin istekleri doğrultusunda hareket edilerek elde edilecek bir olgu değildir. Seneca'nın, bu sözü ile bedenin isteklerinin tamamen göz ardı edilmesinin özgür olmanın bir şartı olduğunu vurguladığını sanmıyorum.Zİra bedeninizin kölesi olmayın diyor onu tamamen gözardı edin demiyor. Özgürlük için bedenin gereksinimleri ile akıl arasında bir denge şarttır. Ne tam olarak aklın kölesi ne de bedenin kölesi olmak bizleri özgür kılmaz. Ancak özgür olmakta aklın daha baskın bir role sahip olduğu kannatindeyim.

Bedenimizin ihtiyaçlarına cevap verebilmek ne kadar özgür olduğumuzla doğrudan orantılıdır, yani bedenimizin herhangi bir ihtiyacını tam olarak karşılayabilmek(ki bunun da sınırı vardır ve olmalıdır) özgür olmamızın bir sonucudur. Bu durumda akılsız bir beden özgürlüğümüzün kaynağı olamaz.

Toplumun, insanı kısıtladığı kesindir. Ancak ona tek başına erişemeyeceği özgürlükler de tanıdığı açıktır.Toplumun( Bizim toplumumuzdan bahsediyorum) bizi gerektiğinden daha az özgür kılmasının sebebi insanların bedensel ihtiyaçlarına daha az önem vermesinden kaynaklanmamaktadır. Tabi bedenin ihtiyaçlarından neyi anladığımız da bu tespit için önem arzeder. Özgürlüğü de bu anlamda bir ihtiyaç olarak görürsek toplumun bedenini hityaçlarına önem vermemesi özgürlüğümüzü kısıtlar diyebiliriz, ancak bunun Seneca'nın söylediği ile ve Sn. bir dost'un kastetiği ile doğrudan bir ilişkisi yoktur.

Aslolan akıldır.(Devamı yarın)

Hoşçakalın,