Mesajı Okuyun
Old 27-10-2010, 11:23   #3
Avukat75

Sayın Levent Cirit, öncelikle yanıtınız için teşekür ederim.

3. soru açısından, taraflardan, kusurları oranında tazminat talebiyle tek bir dava açmak mümkün olabilirse de; A şirketinin sorumluluğu iş kazasına dayanacağından, iş kazası açısından iş mahkemesi görevli olacaktır. Kamyon ve kepçe sürücüleri ve işletenlerinin sorumluluğu ise (olay trafik kazası kabul edilirse) 2918 sayılı KTK.na dayanacak ve asliye hukuk mahkemesi görevli olacaktır. Tüm davalılara karşı iş mahkemesi veya asliye hukuk mahkemesinde tek bir dava açılırsa, davalılar, konumları ve sorumluluklarının dayanağına göre görevsizlik itirazında bulunamazlar mı?

Kepçe operatörünün sorumluluğuyla ilgili 2. sorum daha çok -haklı olarak belirttiğiniz gibi- somut olayın özelliğine göre belirlenecektir. Ben de böyle düşünüyorum.

1. sorum açısından ise, sözkonusu alanda bir inşaat faaliyetinin yürütülüyor olması ve kazanın bu inşaat işinde çalışan kamyon ve iş makinesinden kaynaklanıyor olması, sözkonusu çalışma alanının karayolu sayılmamasını gerektirir mi? Emin olamadım. KTK md.2/a daki 'Karayolu dışındaki alanlardan kamuya açık olanlar...' kapsamına girer ise, bu sorumun da bir anlamı kalmıyor gibi Çünkü bu durumda da KTK uygulanacaktır.