Mesajı Okuyun
Old 29-12-2020, 00:30   #4
Av. Juan

Öncelikle yanıtlarınız için çok teşekkür ederim meslektaşlarım. Ben de bugün 189 numaralı danışma hattını aradım ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığına bizzat giderek sordum. Bu konuda ihtiyaç duyacak meslektaşlar için de ayrıntılı bilgi vereyim.

10.02.2016 tarih ve 29620 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6663 sayılı Kanunun 1 inci maddesiyle değişen 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun Mükerrer 20' nci maddesinde "Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması." destekten yararlanmak için bir şart olarak düzenlenmiş.

Benim olayımda da halihazırda kurulu bir ofise gider ortağı olmam söz konusu olacak. Mantıken sıfırdan ofis açmaya göre daha az çaba ve masraf gerekecek. Bu yüzden kapsamda olup olmadığımı merak ettim.

Tarafıma verilen yanıtlar, gelir ortağı olunmadığı sürece destekten faydalanabileceğim yönünde. Şifahen verilen bilgiler kimseyi bağlamayacağı için vergi dairesine başvurarak özelge düzenlenmesini sağlamamın faydalı olacağını ancak bunun özellikle Covid sebebiyle çok çok uzun zaman alacağını da belirttiler. Ben yine birkaç gün araştıracağım. Gelişme olursa da buraya yazarım.

Herkese çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim.