Mesajı Okuyun
Old 13-07-2007, 14:37   #19
Avukat Hakan Eren

Avukatların, bırakın savunma yaparken, yargılamanın diğer tarafları konuşurken hatta iddia makamı mütalaasını sunarken bile ayakta beklediği bir ortamda üstat Kavili'nin mücadelesi çok dikkat çekicidir.

Kendi nanıma ve sayın av.knel'e cevaben belirteyim ki, ben, oturmak için hakimin "buyrun" demesini beklemiyorum. Yerime geçip oturuyorum. İnanıyorum ki hiçbir hakim bundan rahatsız olmamaktadır. Hatta web ortamında yaşanan benzer tartışmalarda, hakmilerdeki genel eğilimin "bizim buyrun oturun dememize gerek olmamalıdır, avukat gelir yerine geçer ve oturur" şeklinde olduğunu bizzat biliyorum.

Duruşma esnasında oturan avukatın, savunma yaparken ayağa kalkıp kalkmaması tamamen kendi tercihidir. Örneğin ben, ayakta ve vücut dilimi de (el-kol-yüz ifadesi) kullanarak savunma yapmayı tercih ediyorum. Çünkü bu şekilde kendimi daha iyi ifade edebildiğimi düşünüyorum. Bir başka meslektaşımız çıkar der ki "ben oturarak daha rahat konuşuyorum" ... Buna sadece saygı duyulur.

Tekrar av.knel'e hitaben ifade ediyorum; davranışınız kesinlikle doğru. Yanlış olan yazınızda belirttiğiniz "bazı" üstatlarınızın yaptığıdır.

Tüm üyelere saygılarımla...