Mesajı Okuyun
Old 09-11-2007, 13:23   #349
üye18721

Sayın Sınırsız, 20 yıl önce çocuğumun ismini eşimin karşı çıkmasına rağmen Özgür olarak koydum. Onun da bir alternatifi olsaydı ikinci isim olarak istediği ismi eklerdim.İsim koymayı ilk önce kendi babama önerdim; babam;" sizin çocuğunuz ismini koymak sizin hakkınız" diye fikrini belirtince, ben de babama isim koyması konusunda israr ettim;babam;torununun ismi babasına benzesin diye ertan ismini koydu.Kısaca, iki taraf da memnun oldu. Oğlumun adı; Ertan Özgür olsa da herkez ona Ertan diye hitap ediyor.
Bu arada Sayın Admin'in önerisi de kayda değer bir öneri; kim çocuğa daha fazla emek verirse, isim konusunda bu kişiye öncelik tanınabilir.Şöyle bir örnek aktarmak istiyorum.Seneler önce bir tanıdığım aile ve biz (eşimle) tatile çıkacaktık.O karı-kocanın henüz 2 aylık bir çocuğu vardı. Onu beraberinde götüremeyecekleri için her iki aile büyüklerine çocuğa bakması konusunda teklifte bulunuldu.Erkek ailesi bu teklifi akla uygun hiçbir neden olmaksızın kabul etmedi.Kız tarafının ailesi ise seve seve torunlarına baktılar.Ve bu nedenle bayan tanıdığım (o zamana kadar bebeğe henüz kimlik çıkarılmamıştı) çocuğuna verdiği emekten dolayı 2.ad olarak babasının ismini nüfusuna ekledi.