Mesajı Okuyun
Old 22-05-2007, 22:40   #8
Yücel Kocabaş

Katılımcıların isabetli bulduğum görüşlerine bende katılıyorum. Şunları da eklemek istiyorum;

BK.nun 13.mad.sine göre yazılı olarak yapılması öngörülen sözleşmelerde borç altına girenlerin imzası zorunludur. 14.madde imzanın el yazısı ile olmasını öngörmüş, güvenli elektronik imzayı da kabul etmiş, fakat imzanın tanımını yapmamıştır.

Bir işaretin imza olarak kabul edilebilmesi için, sahibinin teşhisine imkan verecek ölçüde şekillenmiş olması, bireysel bir karekter taşıması , 3 kişiler tarafından taklit edilmesini hiç olmazsa zorlaştıran bir nitelik göstermesi gerekir. Basit bir yazılım veya
el işaretinin imza olarak kabulu imkanı yoktur. . Kısa imzaların (parafların ) dahi imza sayılıp sayılmayacağı öğretide tartışılmaktadır. ( Necip Kocayusufpaşaoğlu,Borçlar H. Genel Hükümler 1978 ,sh:26 )

Soruda geçen ; salt telefon numarasının yazılımı , yukarıdaki ve diğer tanımlara uymamaktadır. Basit bir işaret olarak dahi kabulü imkanı bence yoktur. Sadece adres yerine geçebilir. Hatta icap hakkında (
Telefonum şudur. Müzakere edelim. Teklifi konuşalım ) olarak yorumlanabilir. Fakat sözleşmenin oluştuğu anlamına gelmez. Diye düşünüyorum.

Saygılarımla.