Mesajı Okuyun
Old 23-04-2009, 08:05   #51
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Günlerden Pazar. Şüphelinin sorgusu yapılacak. Avukat CMK uyarınca görevlendirilmiş, pikniği bırakıp gelmiş; cübbesi yok. Hakimin evine hırsız girmiş o gece, anahtarların olduğu el çantası da gitmiş, odasını açamıyor, cübbesiz.
Eee, sorgusu yapılamayacak mı şüphelinin?

Sevgili Cengiz Aladağ,

Sanıyorum yukarıdaki mesajların hepsini okuyamadınız. "Cübbesiz girmek zorunluluğu varsa duruşmaya alınmalıdır" dedik zaten.

Sevgili Kavili,
Bizlerin hiçbirisi avukat duruşmadan atılsın, savunma yapamasın diyebilecek anlayışa sahip değiliz ki, bunu kısmen siz de bilirsiniz.

Bahsettiğimiz husus, keyfilik, hoyratlık,kirlilik gibi mesleğe yakışmayan hususların, savunma hakkı adı altında dile getirilemeyeceği gerçeğidir. Koşullar itibariyle avukatın cübbesiz duruşmaya kabulünü gerektirecek zorunluluklar varsa kimse savunma hakkını kısıtlamamalıdır. Bunu tartışmak bile yersiz olur!

En azından ben böyle düşünüyorum. Somut olay bakımından bir değerlendirmem olmadı. Kaldı ki, somut olay üzerinden değil; konunun özü üzerinden tartışılmasının doğru olacağını da ben, Suat Beye hitaben değinmiştim.

Sadece savunma makamında olanlara değil, tüm avukatlara ve hukukçulara samimi saygılarımla!