Mesajı Okuyun
Old 08-09-2009, 08:55   #51
Av.Ferahfeza

Kırbaç yok, ama hapis var

Sudan Mahkemesi, sırf pantolon giydiği için yargılanan eski gazeteci ve BM çalışanı Lübna Hüseyin’i suçlu buldu. Ancak Hüseyin, dünya çapındaki baskılar nedeniyle 40 kırbaç değil, 300 TL para cezasına çarptırıldı. Parayı ödemeyi reddeden Hüseyin, hapse atıldı.

VUSLAT DOĞAN SABANCI SUDAN'A GİTMİŞTİ

ŞERİAT yasalarının hakim olduğu Sudan’da 3 Temmuz’da başkent Hartum’daki popüler bir kafeye düzenlenen baskında, 12 kadınla birlikte pantolon giydiği için gözaltına alınan Lübna Hüseyin, o günden beri 40 kırbaç ve para cezasına çarptırılması talebiyle yargılanıyordu.

Dün başkent Hartum’da düzenlenen mahkemede Lübna Hüseyin’in pantolon giydiği için kırbaçlanmayacağına, bunun yerine 500 Sudan poundu, yani yaklaşık 300 TL para cezası ödemesine karar verildi. Ancak Hüseyin, avukatlarının tüm ikna çabalarına rağmen AFP’ye telefonla yaptığı açıklamada “Bu para cezasını ödemeyeceğim. Hapse girmeyi tercih ederim” açıklamasını yaptı. Basına kapalı yapılan duruşmada ile ilgili bilgi veren görgü tanıkları Hüseyin’in para cezasını ödememesi durumunda bir ay hapis yatacağını söyledi. Akşam üzeri para cezasını reddeden kadının hapse atıldığı açıklandı.

Pantolon uygunsuz

34 yaşındaki Hüseyin’in asıl tepkisi pantolon yasağının hiçbir dini dayanağı olmadan Sudan hukuk sistemine dahil edilmesinde. Sudan ceza yasasının 152’inci maddesindeki “kadınlar ve kızlar uygunsuz kıyafetle gezemez” hükmü çok belirsiz. Bu yasa gereği bir kıyafetin “uygunsuz” olup olmadığına polis karar veriyor.

Ülkenin sol eğilimli gazetelerinden El Sahife’de çalışan Lübna ile birlikte gözaltına alınan diğer 10 kadının suçlamaları kabul edip iki gün sonra kırbaçlanmıştı. Hüseyin diğer iki kadınla mahkeme yoluna gitmiş, “sesimi duyurabilmek için 40 değil, 40 bin kırbaç yemeye hazırım” demişti.

İslamcılar ile kadın protestocular çatıştı

LÜBNA Hüseyin’e duruşması boyunca kadın hakları eylemcileri büyük destek verdi. Çoğu kadın ve pantolonlu 150 kadar protestocu başkent Hartum’daki mahkemenin dışında pankartlarla gösteri yaptı. Bu esnada geleneksel İslami kıyafetler giyen onlarca kişi dini sloganlar atarak Lübna Hüseyin ve destekçileri için “fahişeler” diye bağırdı ve ağır ceza talep etti. Sakallı bir protestocu bir kadının elindeki pankartı alıp yırtınca kavga başladı.

Hürriyet