Mesajı Okuyun
Old 12-11-2015, 10:17   #114
Av.09

Alıntı:
Yazan asav
Değerli meslektaşlarım,

Görülmekte olan bir dosyamızda mahkeme; SGK'ya, davacı dava tarihi olan Temmuz 2015 itibariyle emekli olsa idi alacağı emekli ikramiyesini ve asıl emeklilik tarihi olan 2011 tarihi itibariyle alması gereken ikramiye farkını sormuştu.

SGK'dan gelen cevapta, emeklilik tarihi olan 2011 yılındaki katsayılar dikkate alındığında 8.000,00 TL; dava tarihi olan Temmuz 2015 tarihindeki katsayılar dikkate alınırsa 11.000,00 TL ikramiye farkının bulunduğu belirtilmektedir.

Davayı tam yargı davası olarak fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak kaydıyla şimdilik 1.000,00 TL lik açmış olmamız sebebiyle talebimizi hangi katsayıları esas alarak artırmalıyız ? Teşekkürler.

Sayın asav, ben de sizin gibi "fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak kaydıyla şimdilik 1.000,00 TL lik" şeklinde davamı açtım.

Her ne hikmetse SGK'ya henüz yazı yazılmadı. Haziranda açmıştım.

Sorunuzla ilgili olarak hakim dava sonucu verilen karara karşı başvurulacak kanun yolunu BİM ya da Danıştay' a mı gideceğini belirleyebilmek için dava tarihindeki alacak miktarını(2015), ödenmesi gereken miktarı belirleyebilmek içinse emekli olduğu tarihteki(2011) alacağı sorduğunu düşünüyorum.

2015 yılındaki miktar başvurulacak kanun yolunu, 2011 yılındaki miktar ise ödenmesi gereken ikramiyeyi gösterdiğini dolayısıyla 2011 yılında çıkan tutara göre değerini arttırmanız gerektiği kanaatindeyim.