Mesajı Okuyun
Old 12-06-2011, 04:19   #10
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sn. Demirci;

Sanırım tanımlama ilk kez B. Ecevit tarafından kullanıldı ve kabul gördü. Gözaltına almak yerine kullanıldı.

Gözetmek=Korumak,kollamak
Göz etmek=Göz ile işaret vermek

Tartışma sümenaltı kavramından çıktı.

Bu iki kelime birleşik veya ayrı yazıldığında anlamı ne kadar farkeder.

Göz altı kremimi sürdüm ile gözaltına alındım kadar farkeder.

Hiç; Türkçe kullanımda yokluğu/olumsuzluğu ifade eder. Bir ise varlığın ifadesidir. Olmayan "bir" şey sayılamaz. Ama iki kelime birleşince daha güçlü bir yokluğu/olumsuzluğu ifade ediyor.

Gözetim tanımlaması da ilk kullanıldığında aynı tartışmalar yaşanmıştı.

Diğer bir örnek: EŞGÜDÜM
Bu tanımlama kullanıldığında da ciddi tartışmalar çıkmıştı. Parti liderleri çıkıp sen kimi, hangi hakla güdüyorsun, bu kurumlara hakarettir demişlerdi. Ama kavram kabul edildi ve yerleşti. Koordinasyon yerine kullanılmaktadır.

"Gözetim" konusundaki eleştiriniz haklıdır. Doğrusu doku olarak "et" yerine fiil olarak kullnılan "et" tanımlamasını kullanmaktır. Uyarınız için teşekkür ederim. Ama sonuç değişmiyor.

Tartışmanın başlangıç noktasına dönersek:
Uydurumculuğm tuttu ya uydurmaya devam edeyim;
"Sünen altı altın varak" ifadesi ile "sümen altı etmek" tanımlamalarındaki "sümen altı" kavramı eş değer midir? Ben farklı kavramlar olduğu nu düşünerek ikinci ifadedeki sümen altı kavramının birleşik yaılması erektiğini savunuyorum.

Sn. Yücel diyorki; ben dil bilimcilere dayanarak ayrı yazılmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Bu bilgi tartışılmaz (dil anlamında)

Saygılar.