Mesajı Okuyun
Old 14-06-2012, 22:25   #1
devrimali

Kitap Sanık lehine olan bir yasa maddesinin sanığa uygulanmaması bir Yargılamanın Yenilenmesi sebebi Oluşturabilir mi

Bir müvekkilim,2006 senesinde işlediği tehdit suçundan 2007 senesinde 2 sene hapis cezası aldı. (Bu arada Yerel Mahkeme kararında HİÇBİR ŞEKİLDE Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kurumuna değinmediği bu kurumu tartışmamıştır bile.) Karar temyiz edildi.Yargıtay 2012 senesinde kararı onadı.Ancak 2008 senesinde Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kurumunun yetişkinler için kapsamı genişletildi ve şikayet şartı ortadan kaldırıldı.Temyiz aşamasında yapılan işbu sanık lehine olan yasal düzenlemeden müvekkilim faydalandırılmamıştır. Yargıtay Ceza Daireleri (ki kararı onayan dairenin aksine bir çok kararı olmasına rağmen) önlerine gelen dosyada Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kurumunu değerlendirmeyen, tartışmayan Yerel Mahkeme kararlarını RE'SEN sadece bu sebebe dayanarak bozmuştur.Ki; Müvekkilim hakkında Onama Kararı veren Ceza Dairesi de bu hususu dikkate almayarak ne yazık ki kararı onamıştır.
Bu konuda Karar Düzeltme-İtiraz yoluna başvurdum. Ancak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Klişe sebeplerle, değerlendirme dışı bırakılmayan bir husus olmadığı vs. gibi sebeplerle İtiraz (CMK.m.308)yoluna-(Karar Düzeltme) başvuru talebimizi reddetmiştir. Yani itiraz yetkisini kullanmamıştır. Ve görünen o ki Hukuki süreç sona ermiştir.

Olayda Yargılamanın Yenilenmesi koşulları yok. Sanık lehine olan bir yasa maddesinin sanığa uygulanmaması bir Yargılamanın Yenilenmesi sebebi Oluşturabilir mi ? Bilemiyorum.

Müvekkil temmuz gibi cezaevine girecek (6 aylık infaz erteleme kararı süresi dolacağından) 2 sene hapis cezasını yatmak için. Yani aciliyeti de var işin.

SORU ŞU : NE YAPILABİLİR.

Bu arada (Müvekkil, HSYK, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Yargıtay Başkanlığı, T.B.M.M İnsan Hakları İnceleme Komisyonu,Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı,Adalet Bakanlığına Durumunu izah eder mektubuna gerekli kararları da ekleyerek göndermiştir.

Hiç olmazsa İnfazı durdurmak adına kısa vadede ne yapılabilir.

Ortada yanlış bir karar var. Yanlışın düzeltilmesi için yapılan İtiraz - Karar Düzeltme de reddedilmiş.

Ben şahsen işin içinden çıkamadım. Danışılan tüm hukukçular 'haklısınız, karar yanlış' diyor. Ama nasıl düzeltilebileceği konusunda hepimiz yalnız kaldık.

Diğer SORU ŞU; Ola ki müvekkilim cezaevine girdi ve cezası infaz edildi. Mağduriyetinin sorumlusu olmayacak mı ? Kararı Onayan Ceza Dairesi yada Karar Düzeltme talebimizi reddeden Yargıtay Başsavcılığı'nın bir sorumluluğu doğar mı (Dolayı ile devletin- AİHS dışında) yada Şikayete tabi bir durum doğar mı ilgili Yargıtay Ceza Dairesi yada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı hakkında ?

Prensip edindiğim 'Hukukta mutlaka bir yol vardır' ilkesini kaybetmek üzereyim.

Teşekkürler.