Mesajı Okuyun
Old 18-04-2014, 13:41   #2
Mesut ÇETİN

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Ş.
Su an kısa dönem olarak vatani görevimi yapmaktayım ve askerliğimin bitmesine yaklaşık 60 gün var. Bundan bir ay önce hastaneye( devlet hastanesi) gittim ve bademciklerimden dokayı ameliyat olmam gerektiği söylendi. Ancak ameliyat olabilmem için komutanın izin vermesi gerekiyormuş. Komutanda sürekli beni oyalıyo. Şimdi de yeni hava değişim süresi 15 gün diye terhisime 15 gün kala göndereceğini söylüyor.
Benden önceki bir askeri de bu şekilde oyalayıp göndermedi.
Bu konuda ne yapabilirm ?? İlgilenen herkese teşekkürler ...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Sayın KONUK,

Yazdıklarınızdan yola çıkarak Silahlı Kuvvetler İç Hizmetler Kanunu Sağlık işleri

kısmındaki 60 / 64 / 65 numaralı maddeleri gereği hastalık başvurunuz dikkate alınmış,ilgili tabibe gönderilip muayene ve

tetkikleriniz yaptırıldığı anlaşılmakdarır.

Bu konu ayrıca bağlı bulunduğunuz komutanınıza yazı ile iletillmiş.

Tedaviniz veya ameliyatınız için müsade verip vermeme komutanınızın sorumluluğu altındadır.

Eğer size uygulanan bu durumdan şikayetci iseniz yine silahlı kuvvetler iç hizmetleri kanununun

şikayetler kısmındaki 26. ve 27. maddelerde belirtilen usuller çerçevesinde

başvurunuzu yapabilirsiniz..Durum incelenerek gereken işlem yapılır.

Şikayet ile ilgili madde aynen aşağıdaki gibidir.


Acil şifalar dileklerimle ve saygılarımla.

Ecz.Mesut ÇETİN




ASKERİ İÇ HİZMETLER KANUNU
ŞİKAYETLER BÖLÜMÜ :


Madde 26 - Her asker, gerek hizmete ve gerek zati işlerine ait kanun ve nizamların kendisin vermiş olduğu hak ve salahiyetler her hangi bir surette haksız olarak ihlal edilirse veya ihlal edildiğini zannederse şikayetetmek hakkını haizdir.


Madde 27 - Şikayet söz veya yazı ile en yakın amire yapılır. Eğer bu amirden şikayet olunacaksa bir derece üstündeki amire yapılır.Ve bunun gibi her şikayet edilen amir geçilir. Sözle yapılan şikayetler bir zabıtla tesbit olunur.