Mesajı Okuyun
Old 04-03-2009, 22:43   #1
avukat152

Varsayılan vekalet ücreti-masraf avansı

Bir müvekkilimle kiracısı adına tahliye talepli icra takibi yapmak ve bunun devamında tahliye davasıyla kiracıyı tahliye etmek hususunda şifahi olarak anlaştık. Tahliye davası için bir ücret belirledik, icra takipleri içinse yüzde üzerinden anlaştık.
Kesinleşen icra dosyalarının birinden hacze gittim, borçlunun satış neticesinde borcumuzu hatta masrafımızı dahi karşılamayacak kadar az malı bulunduğu için, tahliye davasının sonucuna kadar bekleme konusunda anlaştık yine şifahi olarak.

Tahliye kararını aldımm, kesinleştirdim, ancak müvekkilimi aradığımda tahliye için masrafı yapabilecek durumda olmadığını söylüyor.. Elimde 200 lira gibi bir masraf avansı kaldı. Dava ücreti için de müvekkil herhangi bir ödeme yapmadı.

Dosyalarla ilgili sorumluluktan kurtulmak ve vekalet ücretimi tahsil etmek için ne yapmalıyım? Masraf avansının vekalet ücretine mahsup edildiğine, yada masraf avansı istediğime ve vekalet ücretimin ödenmesi gerektiğine dair bir ihtarname mi çekmeliyim? Eğer müvekkili beklersem, ilerde vekalet ücretimin tahsili için dava açtığımda ihmalim olduğu sonucuna varılacağını düşünüyorum...

Yardımlarınızı bekliyorum