Mesajı Okuyun
Old 30-06-2008, 23:14   #13
Av.muhittinköylüoğlu

( beraate karar verilmesi gerekirken hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildiğinden dolayı itiraz edildiğinde Ağır ceza mahkemesinin kararı temyiz ettiği ama hangi gerekçe ile nasıl yaptıklarını ben de anlayamadım.)

Zannedersem ceza hukuku ile hiç ilgilenmeyen meslektaşlarımızın yorum ve beyanları olmuş.İtiraz edildiğinde ağır ceza mahkemesi kararı nasıl temyiz eder.Ağır ceza mahkemesi her şey bir kenara taraf değildir ki temyiz etsin.yanlışlık burada .
İtirazı temyiz olarak algılayıp yargıtaya gönderdi falan dese anlarım ama bunu anlamam mümkün değil.
Bu arada HAGB kararını yargıtay yolu açık olmak üzere şeklinde veren kararlar gördüm.Bunujn yanlışlığı ya da doğruluğu ayrı bir konu.
Yine Temyiz yolunun kapalı olmasının yanlışlığı ve doğruluğu da ayrı bir tartışma.adil yargılanma hakkı çerçevesinde ,suçsuzluk karinesinin ihlali çerçevesinde vicahilik ilkesinin gerçekleşmeyeceği cezanın şahsi,leştirilmesine enegel olacağı gibi tartışmalarla eleştirilebilir ve temyiz yolunun bu nedenlerle açık olması gereği ya da açık olduğu savunulabilir ama ağır ceza mahkemesi hükmü temyiz etmez edemez.