Mesajı Okuyun
Old 28-05-2007, 16:56   #7
üye17894

Sayın Berfin Alev Ateş;

Bende Hukuk Fakültesi 2.sınıf öğrencisiyim.Kan gütme saikiyle öldürme suçunu işlemek TCK_MD:82/k bendinde kasten öldürme suçunun ağırlaştırılmış şekli olarak düzenlenmiştir.Kanun koyucunun bu hükme yer vermesindeki amaç ülkemizde özellikle Güneydoğu ve Kardeniz bölgesinde töre ve kan gütme saikiyle işlenen suç oranını azaltmaktır.Caydırıcı bir durumdur.Haksız tahrike gelince TCK_md:29 ''HİDDETLİ VE ŞİDDETLİ ELEMİN ETKİSİYLE SUÇ İŞLEYEN'' ibaresine yer vermiştir.Elbette kan gütme saikiyle adam öldürme suçunu işleyen bir kişi şiddetli bir elem etkisi altında o suçu işlemiştir.Ancak burda haksız tahrik hükümlerinin uygulanması durumunda ülkemizde bu sebeple işlenen suçlarda otomatikmen bir artış olacağı kanısındayım.Kanun koyucu TCK nın ilgili hükmünde adam öldürmenin nitelikli hallerini düzenlerken kan gütme saikiyle işlenen suçları ağırlaştıcı neden olarak düzenlemiştir.Bu sebeplerden dolayı öyle bir olayı haksız tahrik kapsamında değerlendirmemiz yanlış olur diye düşünüyorum.Olayı iştirak açısından değerlendirebiliriz diye dsşünüyorum.Artık suçu işleyen her kimse detaylı bir araştırma sonunda onu suça teşvik edenleri feri maddi fail olarak cezalandırılması yoluna gidilebilinir.Bildiğim kadarıyla yazdım ÜSTANLARIMIZIN da yorumlarını bekliyoruz.

SAYGILARIMLA