Mesajı Okuyun
Old 04-03-2002, 21:41   #4
Kemal

ben de benzeri bir sıkıntı ile mücadele etmekte olduğum için sıkıntınızı ve kederinizi çok iyi anlıyorum. Ne eski, ne de yeni medeni kanunumuzda boşanma halinde veya sonrasında çocuğun velayetinin tesisi ile ilgili olarak hiç bir somut kriter bulunmamakta. Konu tamamen hakimlerin takdirinde bırakılmış ve her kafadan ayrı bir ses çıkıyor. Medeni kanunumuzun ilgili maddeleri sosyal ve ahlaki kavramları hakkında hiç birşey söylemezken, konuyu sadece ticari bir meta olarak görerek yargıyı oluşturuyor. Halk arasındaki "Çocuk Anneye aittir" şeklindeki önyargılı düşünce de bizim gibi evlatlarını seven, onlar için güzel bir gelecek hazırlamak isteyen babaların önüne dev bir engel olarak çıkıyor. Çağdaş bilim, Doğuran mı - Sevgiyle Bakan mı ? sorusuna cevap olarak ikinci şıkkı gösterse de maalesef kanaat yetkisine sahip hakimlerimiz bilimsel verileri göz ardı edip önyargılı yaklaşımlarla karar verebiliyorlar. Size temyiz mücadelenizde başarılar diliyorum. Umarım oğlunuzla beraber mutlu bir geleceğiniz, küçüğünde mutlu ve sağlıklı bir geleceği olur. Emin olun bizim gibi babaların sayısı çoğaldıkça bu önyargılar yıkılacaktır.

31-01-2002 20:13:19