Mesajı Okuyun
Old 10-12-2007, 17:49   #12
av.özlem önal

Alıntı:
Yazan Av. Ö.Erol Yavuz
Soru ve açıklamalara göre 399 Sayılı KHK kapsamında ve kapsamdışı çalışanlar tanımlamalarında biraz karışıklık var gibi, aşağıdaki İdari Dava Daireleri Kurulu kararı konuyu özetliyor. Faydalı olmasını dilerim.

Emekleriniz için çok teşekkürler Sayın Yavuz.

Benim sözünü ettiğim Danıştay kararı da sizin gönderdiğiniz kararla hemen hemen aynı. Ancak buradaki sorun, kararın içeriğinden ziyade, aynı konu ile ilgili tam tersine bir Yargıtay Kararının varlığı ve bunun sonucunda kapsam dışı personelin işsizlik sigortası primleri ile ilgili iki farklı uygulama ile karşı karşıya olunması. Bunun için Sayın meslektaşlarımızın değerli görüşlerinin toplamından çıkan sonuç o ki, temyiz neticesi karara bağlanan bu kararlarla ilgili olarak kanun Yararına Bozma yolu bile kapalı ve ortaya çıkan adaletsizlik karşısında hayıflanıp, müvekkillerin haksız hakaretlerine uğramaktan başka yapılacak birşey yok.

Kararın içeriği ayrı bir tartışma konusu. Kişisel olarak karara katılmıyorum. Bunun sebebi de yukarıda belirttiğim gibi, kapsam dışı personelin işe iadesi kurumunun olması. Elbette dilekçede hukuki temellerini açıkladım ama görüşüm kabaca şöyle; işe iade kurumundan dolayı işsiz kalması sözkonusu olmayan bir kişinin, işsizlik sigortasından da faydalanması mümkün değildir. Bu noktada da işsizlik sigortası primi kesilmesinin de yasal olmaması gerekir. Ki benim davalarımın karlarından önce, bu konuda benim görüşümü destekleyen kararlar mevcuttu. Danıştay kararı da oyçokluğu ile verilmiş, karşıoylar var ve Yargıtay zaten benimle aynı görüşte. Fakat ne çare sonuç değişmiyor.

Saygılarımla