Mesajı Okuyun
Old 14-02-2018, 11:01   #8
Av.Duygu Işık Behrem

Bu konuyu değerlendirirken "A" ibaresini esas alabilirsiniz. Ben de "gübre" ibaresinin ayırt edici olmadığını ve faaliyet alanı ile ilgili olduğunu düşündüm. Bu durumda sizin olayınız, spesifik şekilde TTK m.52'ye uygun görünüyor. Ancak siz dava dilekçenizde, yine de hem tescilli markanıza hem de ticaret unvanınıza dayanabilirsiniz. Daha önce bu şekilde bir dava yürüttüm ve benzer durumda, Mahkeme lehimize karar verip terkin kararı vermişti. (Ben tazminat talep etmemiştim çünkü müvekkilin isteği sadece karşı tarafın kullanımını sona erdirmekti. Bu hususta karşı tarafa unvanını sizinki ile aynı olmayan ve/veya benzerlik içermeyen bir ibare ile değiştirmesini aksi takdirde aleyhine dava açılacağını da ihtar edebilirsiniz. Bir keresinde bu şekilde de sonuç almıştım, şans... )

İfade ettiğiniz şekilde, çeklerin karıştırıldığını, müşteriler nezdinde karışıklık doğduğunu, delilleriniz ile ortaya koyarsanız, davanın lehinize neticelenmesi için, (marka tecavüzüne göre) daha sağlam ilerlemiş olursunuz.

Mahkeme unvanın terkini yönünde karar verir ve karşı taraf karar kesinleştikten sonra, buna rağmen kullanımına devam ederse artık o zaman marka tecavüzü iddianızı ileri sürebilirsiniz. Zira ortada tescilli bir ticaret unvanı da kalmamış olacağından, karşı taraf savunmasını ticaret unvanı kullanımına da dayandıramayacaktır. Ancak belirttiğim gibi markasal kullanım ile ticaret unvanı kullanımı biraz hassas bir ayrım. Belki şu an sizin göremediğiniz fakat marka tecavüzü teşkil eden deliller mevcut olabilir, bence biraz daha araştırmalısınız. Ek deliller temin edebilirseniz, ticaret unvanının terkini ile birlikte marka tecavüzüne dayalı istemler de sunabilirsiniz. (Örneğin, fuarlar ile ilgili delilleri temin ederseniz, işinize yarayabilir.)

Internet üzerinden de bir araştırma yapın, zira web sayfası varsa , oradaki kullanımları da marka tecavüzü teşkil ediyor olabilir; ne şekilde kullandıkları önemli.