Mesajı Okuyun
Old 19-02-2009, 13:23   #1
justicewarior

Mutsuz Mağdurun Şikayetten Vazgeçmesi durumunda Baro tarafından görevlendirilen CMK vekilinin durumu

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ;

Mesleğe yani başladığımdan dolayı CMUK görevlendirmeleri alıyorum. 24 Şubat Salı günü Sulh Ceza mahkemesinde bir duruşmaya çıkacağım.CMK görevlendirmesinde Mağdur Vekili olarak görev almaktayım.Müvekkilim ise TCK nın 105/1, 53/1-3 md.maddeleri gereği suçun mağdur tarafı.Suç ise; Altsayo Karşı cinsel Taciz Suçu..Duruşma ise 24 şubat Salı günü olacak.Şimdi kafama takılan bir kaç soru var.meslektaşımla konuştuk ama kafama hiç yatmadı, ya ben ya konuştuğum meslektaşım bu konuda yanılıyor.Siz değerli üstadlarımının , meslektaşlarımın da fikirlerini almak istiyorum.

1-) 24 Şubatta İlk Celse olacak, Hakim ilk başta müştekileri mağdurları sanığı dinleyecek. Ben mağdur tarafının vekiliyim.Eğer benim müvekkilim biz şikayetimizden vazgeçiyoruz, şikayetçi değiliz dediği zaman benim müdafiliğim bitecek mi ? Yani ben hakimden Müdafiliğimizin bitip yada devam etmesi konusunda karar vermesini mi talep edecem .Mağdur şikayetten vazgeçtiği zaman benim görevim sona eriyormuş. Çünkü şikayet son buluyormuş.Benim davaya katılmama gerek yokmuş, davaya katılamadığım için dosyayıyada temyiz edemeyecekmişim.Yani ondan sonraki celseleri takip etmeme gerek yokmuş.Bu dediklerim doğru mu acaba..Yargıtay kararları ışığında açıklarsanız ve değerli yorumlarınızıda eklerseniz sevinirim.

2-) CMK görevlendirmelerinde mağdur veya şikayetçi vekili olduğumuz zaman davay katılma talebimiz olacak mı ? Yargıtay Kararları Işığında açıklarsanız ve değerli yorumlarınızıda eklerseniz sevinirim.

Saygılar Değerli Meslektaşlarım, İyi Çalışmalar...