Mesajı Okuyun
Old 16-10-2009, 09:17   #5
Av.Feridun Yurtsever

Alıntı:
Yazan Hades
Sayın NAZ80,

6183 S.K. m.1: "Devlete, vilâyet hususi idarelerine ve belediyelere ait vergi, resim, harç, ceza tahkik ve takiplerine ait muhakeme masrafı vergi cezası, para cezası gibi asli, gecikme zammı, faiz gibi fer'i âmme alacakları ve aynı idarelerin akitten, haksız fiil ve haksız iktisaptan doğanlar dışında kalan ve amme hizmetleri tatbikatından mütevellit olan diğer alacakları ile; bunların takip masrafları hakkında bu Kanun hükümleri tatbik olunur..."
Sulama Birliği nin 6183 S.K. uyarınca ödeme emri çıkartıp alacağını tahsili gerekmektedir. 6183 S.K. uyarınca işlem yapmayıp ilamsız takip başlatılmasında ödeme emrinin iptali mümkündür (diye düşünüyorum )

Saygılarımla...

Sayın Hades,
6183 sayılı kanunun 1. maddesi, kanunun hangi hallerde bu kanunun uygulanacağını hüküm altına almaktadır. Burada "Devlet, İl Özel İdareleri ve Belediyeler"den bahsedilmektedir. Sulama Birlikleri bunlardan biri değildir.
Yine aynı hükümde bazı alacaklar bu kanun kapsamı dışında bırakılmıştır. Bunlardan biri de akitten doğan alacaklardır. Sayın NAZ80 sorusunda "kiracılardan" bahsetmektedir. Benim bildiğim kadarıyla da sulama birlikleri ile suyu kullanmak isteyenler arasında kira sözleşmesi düzenlenmektedir. Yani 6183 sayılı kanunun uygulanması olanaksızdır diye düşünüyorum. Saygılar.