Mesajı Okuyun
Old 08-08-2008, 18:29   #1
Av.F.Karakurt

Varsayılan emlak komisyon ücreti

Merhabalar,
Bir yakınım ,bulunduğu yerden uzakta olan gayrimenkulünü satmak için, kendisini komisyoncu olarak tanıtan şahıs ve daha önce de gayrimenkulünü almak isteyen alıcı arasında bir alım satım protokolünü imzalamıştır.Bu protokolde komisyon ücreti olarak bir oran olmaksızın yasal ücret tabiri kullanılmıştır.Satıcı, komisyoncu olduğunu beyan eden şahısla komisyon ücreti ödemeyeceği, alıcıdan tahsil etmesi konusunda şifahen anlaşmıştır.
Ancak satış gerçekleştiğinde , komisyoncu satıcıdan yasal %3 olan komisyon bedelini tahsil etmek istemiştir.Satıcı da komisyoncu olarak yer alan kişinin talebini ,gerek aralarında şifahi anlaşma olduğu hususu ile ve gerekse de komisyoncunun herhangi bir odaya kayıtlı olmadığını, dolayısıyla yetkisinin bulunmadığını ve ödeme halinde de kendisine makbuz veremeyeceğini ileri sürerek reddererek, ödemekten imtina etmiştir.İcra takibi ve buna yapılan itiraz sonrası açılan davada da komisyon ücretinin ödenmesine hükmedilmiştir.Dava şu an temyiz aşamasında bulunmakta iken,yakınım büroma geldi ve yardım istedi.
Taraflar arasındaki şifahi anlaşma konusunun hukuken ispatının mümkün olmaması nedeniyle bir değeri yoktur.Ancak komisyoncu sıfatı taşımayan kişinin yaptığı işlem sonuç doğurmalı mıdır?Bu hususta Emlak Komisyoncuları Odasını aradığımda bana verilen yanıt da mahkeme kararını teyit etmekte ve ücrete hak kazandığı yolundaydı.
Meslekdaşlarımızın arasında böyle bir durumla karşılaşmış veya elinde lehimize karar bulunanlar olduğu takdirde yardımlarını bekliyorum.İlgilenen herkese teşekkür ediyorum.İyi çalışmalar...