Mesajı Okuyun
Old 25-08-2006, 00:46   #4
Av.Selim Balku

Varsayılan İdam cezası bir acizliktir...

"ölüm(idam)" cezası, teammüden adam öldürmenin en kalleşçesi olsa gerek, failide devlettir...

Genel sebepleri arkadaşlar zaten dile getireceklerdir ancak işin özü nazarımda şudur; devlet ben seni sistemimle bir daha suç işlememen için caydıramayacağım ve ıslah edemeyeceğim bu yüzden senin yaşama hakkına son veriyorum demektedir. İşte idam cezasını uygulayan devletlerin acizliği de burdan ileri gelmektedir...

Olayları kişiselleştirmeden, duygusallaşmadan, analiz etmek gerekir, eğer idam davasının mağduru ben bile olsam sanığın idam cezasına çarptırlmasıda şüphesiz beni tatmin etmeyecektir, daha fazlasını isteyeceğim, idamı hakedenin idam cezasına değil, işkenceye tabi tutulup öldürülmesi gibi taleplerde bulunabilirim, bu açıdan bakıldığında cezalar mağdurları mutlu etmek için değil, suçu önlemek için getirilmiştir.

Konu esas itibari ile tartışılmaması gereken bir husustur, fikrim tartışmasız demokrasi cemiyetinin çelişkisi değil gereksizliğidir, zira duygusal şahsiyetim kapkaççılık yapanların kollarının kesilmesi tarafındadır, bu hususda tıpkı idam cezası gibi suçla orantısız kaldığından ortaçağ konusu haline gelmiştir, bu aşamadan sonra kol kesilme,dil koparma ve ölüm cezası gibi görüşlerin telakkisinden uzak durmayı yeğlerim ancak bir mahalde konusu açılırsada savunmaktan geri kalmam.

İş bu nedenle, idam cezası suçlar ve cezalar arasındaki orantılılık ilkesinden uzak olması,

suçluyu caydırma ve ıslah etme amacının olmaması,

idam cezası ile şiddet yapan devletin şiddetle temayül edileceği fikri,

bugüne kadar istatistiki sonuçlar sebebiyle cezanın bir işe yaramadığı,

ve bir masum insanı içerde tatacağıma binlerce suçluyu dışarda bırakırım gibi düşüncelere sahip olduğum için devletlerin işlediği idam cinayetine karşıyım. Herkese saygılar...

Selim BALKU