Mesajı Okuyun
Old 24-12-2010, 13:32   #6
Admin

Yolu adliyeden geçmiş hemen herkesin böyle adalet olur mu, kanun böyle değildi vs. dediği birkaç anısı olmuştur, hukukçuların daha çok olmuştur. Bunların çoğunu hukuki yorum farklılığı olarak değerlendirmek de mümkün, ki bana sorarsanız ÇOĞU öyle de. Bu konuyu açarken herkesin içinde kalmış davaları ortaya koyacağını da tahmin ediyordum ancak benim esas amacım somut olayları tartışmak değildi, onu zaten meslektaş soruları alanında yapıyoruz.

Benim bu konuyu açarken asıl amacım kuvvetler ayrılığı ilkesinin ışığında yargının kurum olarak yasamayı dikkate almamaya karar vermesi durumunda ortaya çıkacak sorunun demokratik sistemde nasıl çözüleceğidir ve bu cümle kurulurken herhangi bir siyasi, güncel olaya vs. asla atıf yoktur, konunun bu noktaya gelmemesi için de böyle örnekler verilmemesini rica ederim. Faiz örneğini bu açıdan verdim, fikir hala zihninde cevaplarına yansımasına engel olamadığı siyasi çağrışımlar yapan üyelerimiz, konuyu daha da soyutlaştırmak açısından İsviçre yargısının, İsviçre Yasamasını dikkate almaması durumunda ne olacağı örneğinden de hareket edebilirler.

Sorumu tekrar kaleme alayım: Yargı yürütmenin çıkardığı bir yasayı "yanlış" bulup, kurum olarak uygulamamaya karar verirse, anayasa hukuku açısından demokratik sistemde çözümü nedir?