Mesajı Okuyun
Old 15-02-2013, 11:42   #1
Av. Bilal

Varsayılan Her TÜrlÜ Bİlgİye UlaŞmak Bankalarin Hakki Midir? 1 Hafta Önce Alacakli Tarafindan AÇilan İcra Takİbİnden Nasil Haberdar Oluyor?

Saygıdeğer meslektaşlarım,
İlk defa böyle bir olaya şahit oldum ve açıkçası çok şaşırdım.

Müvekkil şirketin 15.000 TL olan alacağı için ihtiyati haciz kararı alıp, icra takibine başladım.

Aradan 15 gün geçmeden, müvekkilin devamlı çalıştığı bankalardan birisi, müvekkil şirketi arayıp. Borçlu adını da vererek, " Sizin şirket diğer şirket ile niye davalık oldu, niye icralık oldu, daha başka alacağınız var mı.".vs gibi sorular yöneltmiş.

Bunun üzerine banka görevlisiyle ben görüşme yaptım ve henüz 15 gün önce açtığım bir icra takibinden nasıl haberdar olduklarını sordum.
Aramızda geçen diyalog aynen şöyle;

Banka görevlisi: "Bu bilgi bize Genel Müdürlüğümüz'den iletildi.
Ben : " (Kinayeli olarak) Çok enteresan banka nasıl böyle bir bilgiyi elde edebilir, keşke herkes bir ticari iş yapmadan önce diğer taraf hakkındaki tüm bilgilere bu şekilde ulaşabilse.
Banka görevlisi: "Bu borçlu şirketten toplam alacağınız ne kadar"
Ben : "Bu husus bankayı neden ilgilendiriyor? Ki müvekkil bu dosyada borçlu değil, alacaklı..!"
Banka görevlisi:"Olabilir, belki müvekkiliniz oradaki alacağını alamayınca bizim borcumuzu ödemeyecek.. risklerim var bizim"........vs

Asıl Soruna gelirsek
Son dönemlerde zaten bankaların, şahıslar ve kurumlar hakkındaki çoğu özel bilgiye ulaşabildiğini biliyoruz. Hatta şahıslar ve kurumlar hakkında puanlama sistemi kurulduğunu ve şahısların/kurumların kredibilitelerini gösteren bu bilgilerin ücret karşılığı herkesin erişimine açılacağı duyumunu alıyorduk.

AMA, TARAFI OLMADIĞI HALDE, AÇILAN BİR DAVADAN VEYA İCRA TAKİBİNDEN HABERDAR OLMAK çok farklı bir durum.

Diğer şirketler, şahıslar.. bu ve benzeri bilgilere ulaşamıyor iken, bankalar nasıl ulaşıyor.

Böyle bir durumla karşılaşan meslektaşım var mıdır?
Ayrıca görüşleriniz nelerdir?