Konu: Mal Beyanı
Mesajı Okuyun
Old 18-06-2004, 11:33   #1
ege

Varsayılan Mal Beyanı

Merhaba;

Aşağıda "malbeyanında bulunmamaktan" dolayı verilen bir mahkeme ilam örneği sunuyorum.
Ve yorumlarınızı bekliyorum.
Biz hayli tartıştık,sizler neler diyeceksiniz merak ediyorum.

(mal beyanı dilekçesinde, borçlunun başkaca bir malı olmadığı,ailesiyle kaldığı da beyan edilmiştir)

saygılar.

ege.

---------------------------------------------

gEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:

Sanık hakkında yapılan icra takibinde ödeme emrinin 03.12.2003 tarihinde sanığa tebliğ edildiği vekilinin 04.12.2003 tarihinde sanığın.............. ilköğretim okulunda öğretmen olarak çalıştığı maaşından başkaca bir gelirinin bulunmadığı bildirilip ayrıca faiz oranına itirazda bulunup mal beyanı dilekçesi verildiği icra dosyasının incelemesinden anlaşılmaktadır.

Mal beyanı dilekçesi borcun ne surette ödenebileceğini içermesi gerekmektedir.Sanık vekili sanık adına verdiği malbeyanı dilekçesinde sadece sanığın görev yaptığı okulun adını ve sanığın ünvanını bildirip gelir olarak maaşını bildirmiş,buna rağmen borcun ne surette ödenebileceğini bildirmemiştir.
Bu durumda dilekçenin süresinde verilmiş mal beyanı dilekçesi olarak kabulü mümkün olmadığından İİK nın 337/1 maddesi gereğince cezalandırılmasına karar verilmesi gerekmiştir.

KARAR:
1- sANIĞIN MALBEYANINDA BULUNMAMAK SUÇU SABİT GÖRüLMEKLE.......

10 GÜN HAFİF HAPİS CEZASI İLE CAZALANDIRILMASINA..

----------------------------------------------------------