Mesajı Okuyun
Old 28-11-2011, 13:58   #1
av.kamil yıldırım

Varsayılan ihtiyati tedbir konulmuş bir aracın satışı halinde takip alacaklısının durumu

Öncelikle bütün THS ailesine sevgilerimi saygılarımı ileterek,meslektaşlarıma kolaylıklar dilerim..Benim şöyle bir sorum var pek içinden çıkamadım değerli üstadlarıma danışmak isterim.

Önceden aleyhine icra takibine giriştiğimiz bir şahsın aslında dolandırıcı olduğunu öğrendik.Sahibi olduğu aracın üzerine haciz koyduğumuzda ise, bu araçla ilgili bizden önce hakkında dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunulup,Savcılıktan araç hakkında yakalama kararı alındığını ve akabinde yine aynı araca Asliye Hukuk Mahkemesinden tedbir konulduğunu öğrendik.

Benim sorum şu, üzerine tedbir konulan taşınmaz mallarda, tedbire rağmen icrai satışa, uygulama ve kanunun cevaz verdiğini biliyor veYA İYİNİYETLE farzediyoruz. Fakat, iş bu satış tarafımızdan istenip gerçekleştirildiği ihtimalinde, daha önceden araç üzerinde bulunan İHTİYATİ TEDBİRİN veyahut dolandırıcı şahsın davasının ''MÜSADERE İLE'' sonuçlandığı ihtimallerinde söz konusu takip alacaklısına etkisi (aracın dosya alacaklısı tarafından mahsuben alındığı varsayıldığında, ya da paraya çevrilerek dosya borcuna karıştığı ihtimalinde) ne olur?

kısaca şu (özet geçiyorum ) hakkında oto dolandırıcılığı suçundan soruşturma başlatılan ve asliye hukuk mahkemesi tarafından söz konusu suça konu araç üzerine İHTİYATİ TEDBİR konulmuş olan şahsa karşı, daha önceden girişilen icra takibinde bu araç üzerine haciz konulup satışı istendiğinde ve satış gerçekleştiğinde, borçlunun dolandırıcılıktan suçlu bulunup söz konusu aracı hakkında müsadereye karar verildiğinde bunun icra dosyasındaki alacaklıya etkisi ne olur ??

çok teşekkürler şimdiden sizleri seviyorum