Mesajı Okuyun
Old 16-02-2006, 22:00   #14
Armağan Konyalı

Sayın Üyeler

Yolluk ödenemesine ilişkin Maliye Bakanlığının 37 sayılı tebliğine göre yapılan işlemlerin de hukuka aykırı sayılmasına ilişkin ikinci bir kararı daha sabrınıza sığınırak gönderiyorum. Saygılarımla

Yine İKİ MESAJDA VE İKİ BÖLÜM HALİNDE SUNULMUŞTUR:

DANIŞTAY İKİNCİ DAİRESİ
KARAR NO : 2005/ 1869
ESAS NO : 2005/1869
KARAR TARİHİ : 23/12/2005

KARAR METNİ
5335 SAYILI KANUN'UN 4. MADDESİNİN (A) BENDİ İLE KALDIRILMAKLA BİRLİKTE, 26.11.2005 GÜNLÜ, 26005 SAYILI RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANAN ANAYASA MAHKEMESİ'NİN 4.5.2005 GÜNLÜ, E:2004/54, K:2005/24 SAYILI KARARI İLE HAKKINDA İPTAL KARARI VERİLEN 4969 SAYILI KANUN'UN 1. MADDESİNİN (A) BENDİNDE YER ALAN "KENDİ YAZILI TALEPLERİ ÜZERİNE GÖNDERİLENLER HARİÇ OLMAK ÜZERE" İBARESİNE DAYALI OLARAK TESİS EDİLEN VE BU İBARENİN UYGULANMASINDA BİRLİĞİN SAĞLANMASI AMACINI TAŞIYAN 37 SERİ NO'LU HARCIRAH KANUNU GENEL TEBLİĞJ'NİN 1. MADDESİNİN (A) BENDİNDE YER ALAN " BU ÇERÇEVEDE; EŞ DURUMU, ÖĞRENİM DURUMU, SAĞLIK SEBEPLERİ İLE BENZERİ MAZERETLERE DAYALI OLARAK İLGİLİLERİN YAZILI TALEPLERİ ÜZERİNE YAPILAN ATAMALAR İÇİN HARCIRAH ÖDENMEYECEKTİR." İBARESİNİN YASAL DAYANAĞI ORTADAN KALKMIŞ BULUNDUĞUNDAN BU İBAREDEN HUKUKA UYARLIK GÖRÜLMEDİĞİ HK.
Davacı ve Yürütmenin Durdurulmasını İsteyen : ...
Karşı Taraf : 1-Milli Eğitim Bakanlığı-Ankara.
2-Maliye Bakanlığı-Ankara.
3-Ankara Valiliği.
4-Beypazarı Kaymakamlığı.
İsteğin Özeti : Osmaniye İli Merkez ... İlköğretim Okulu öğretmenliğinden Ankara İli Beypazarı İlçesi ... İlköğretim Okulu öğretmenliğine yolluksuz olarak naklen atanan davacının, sürekli görev yolluğunun ödenmesi istemiyle yaptığı başvurusunun reddine ilişkin 5.5.2005 günlü, 121/382 sayılı işlem ile bu işlemin dayanağı olan ve 26.8.2003 günlü, 25211 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Harcırah Kanunu Genel Tebliği'nin (Seri No:37) 1. maddesinin (a) bendinde yer alan; "Bu çerçevede; eş durumu, öğrenim durumu, sağlık sebepleri ile benzeri mazeretlere dayalı olarak ilgililerin yazılı talepleri üzerine yapılan atamalar için harcırah ödenmeyecektir." ibaresinin iptali ve yürütmenin durdurulması ile sürekli görev yolluğunun başvuru tarihinden itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte ödenmesine karar verilmesi istenilmektedir.
Danıştay Tetkik Hakimi : B. Ufuk Kadıgil.
Düşüncesi : Yürütmenin durdurulması isteminin kabulü gerektiği düşünülmüştür.
Danıştay Savcısı : Celalettin Yüksel.
Düşüncesi : Yürütmenin durdurulmasına karar verilebilmesi için, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 27 nci maddesinde öngörülen koşulların gerçekleştiği anlaşıldığından, istemin kabulü gerekeceği düşünülmektedir.
TÜRK MİLLETİ ADINA
Hüküm veren Danıştay İkinci Dairesi'nce, davalı idarelerden Milli Eğitim Bakanlığı'nın süre konusundaki iddiaları yerinde görülmeyerek işin gereği düşünüldü:
Dava, Osmaniye İli Merkez ... İlköğretim Okulu öğretmenliğinden Ankara İli Beypazarı İlçesi ... İlköğretim Okulu öğretmenliğine yolluksuz olarak naklen atanan davacının, sürekli görev yolluğunun ödenmesi istemiyle yaptığı başvurusunun reddine ilişkin 5.5.2005 günlü, 121/382 sayılı işlem ile bu işlemin dayanağı olan ve 26.8.2003 günlü, 25211 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Harcırah Kanunu Genel Tebliği'nin (Seri No:37) 1. maddesinin (a) bendinde yer alan; "Bu çerçevede; eş durumu, öğrenim durumu, sağlık sebepleri ile benzeri mazeretlere dayalı olarak ilgililerin yazılı talepleri üzerine yapılan atamalar için harcırah ödenmeyecektir." ibaresinin iptali ve sürekli görev yolluğunun başvuru tarihinden itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte ödenmesine karar verilmesi istemiyle açılmıştır.
2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 2. maddesinde; Türkiye Cumhuriyeti'nin, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devleti olduğu vurgulanmıştır. Belirtilen bu ilkelerin gereği olarak 128. maddede; Devletin, kamu iktisadi teşebbüsleri ve diğer kamu tüzelkişilerinin genel idare esaslarına göre yürütmekle yükümlü oldukları kamu hizmetlerinin gerektirdiği asli ve sürekli görevlerin, memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle görüleceği, memurların ve diğer kamu görevlilerinin nitelikleri, atanmaları, görev ve yetkileri, hakları ve yükümlülükleri, aylık ve ödenekleri ve diğer özlük işlerinin kanunla düzenleneceği, 138. maddede; yasama ve yürütme organları ile idarenin, mahkeme kararlarına uymak zorunda olduğu, bu organlar ve idarenin, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremeyeceği ve bunların yerine getirilmesini geciktiremeyeceği, 153. maddede; Anayasa Mahkemesi kararlarının kesin olduğu, kanun, kanun hükmünde kararname veya Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü ya da bunların hükümlerinin, iptal kararlarının Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihte yürürlükten kalkacağı, gereken hallerde Anayasa Mahkemesi'nin iptal hükmünün yürürlüğe gireceği tarihi ayrıca kararlaştırabileceği, bu tarihin, kararın Resmi Gazete'de yayımlandığı günden başlayarak bir yılı geçemeyeceği, iptal kararlarının geriye yürümeyeceği, Anayasa Mahkemesi kararlarının Resmi Gazete'de hemen yayımlanacağı ve yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzelkişileri bağlayacağı kuralına yer verilmiştir.