Mesajı Okuyun
Old 31-08-2012, 15:23   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan av. tugba
Değerli meslektaşlarım öncelikle hepinize iyi çalışmalar.
Arkadaşlar sormak istediğim soru; vadesi gelmemiş birden fazla çekle ilgili olarak mahkemeden ihtiyati haciz kararı aldım ve kambiyo senetlerine mahsus haciz yoluyla birlikte ihtiyati haciz kararını borçluya gönderdim. Mallar ihtiyaten haczedildi. Borçlu süresinde ihtiyati haciz kararına itiraz etti, mahkeme itirazı kabul etti, ben temyiz etttim. Ancak borçlu kambiyo senetlerine mahsus haciz yoluyla yapılan takibe itiraz etmedi. İİK 264/son "Borçlu müddeti içinde ödeme emrine itiraz etmez veya itirazı icra mahkemesince kesin olarak kaldırılır veya mahkemece iptal edilirse, ihtiyati haciz kendiliğinden icrai hacze inkılabeder." hükmüne amir olan maddeden ben ne anlamalıyım? Yani şu aşamada ben hacze kesin haciz olarak devam edebilir miyim? Burada uygulama nasıldır? Kesin haciz olarak devam edebilirsem, icra dosyasına talep mi açmalıyım; yoksa kendiliğinden mi kesin hacze dönüşecek? Tüm arkadaşlara teşekkürler.

Bence, itiraza uğramamış bir ihtiyati haciz kendiliğinden icrai hacze inkılab ederdi. Olayda, ihtiyati haciz kararı itirazen kaldırılmıştır. Bu itibarla, yeniden haciz tatbiki lazım gelir.