Mesajı Okuyun
Old 28-06-2006, 16:12   #8
adıge

Bir dost, kıymetli meslektaşım,
Ben yazımda hukuka aykırı elde edilen delilin kullanılabileceğini söylemedim. Yazımı tekrar tekrar okudum ben böyle bir sonuç çıkaramadım. Ben bir ayırım yaptım. Kolluk kuvvetlerince Mahkeme kararına istinaden yapılan yasal dinlemede, dinleme kararı dışında kalan fakat hukuka uygun elde edilmiş delillerin ceza ve hukuk yargılamasında kesin delil olamayacaklarını söyledim. Takdiri delil olarak sair destekleyici deliller varsa dikkate alınabilir kanaatindeyim. Hukuka aykırı elde edilmiş deliller konusunda ise ceza yargılaması için size, hukuk yargılaması için de Yücel Kocabaş meslektaşıma katılıyorum. (Yücel meslektaşıma gönderdiği karar için ayrıca teşekkür ederim. gerçekten istifade edilecek önemli bir karar) Konuyu tartışmaya açan meslektaşıma da ilave olarak şunu söylemek isterim, CMK 135/1-3. maddesi kapsamında verilen dinleme kararı sonucu elde edilen ve bu kapsam içinde kalan deliller, kesin delil olmakla birlikte ceza yargılamasında bana göre hüküm kurmak için tek başına yeterli delil olmamalıdır. Zira bu delile karşı muhtelif, delilin etkisini şüpheli hale getirecek vakıalar ileri sürülebilir. Saygılarımla,