Mesajı Okuyun
Old 27-11-2020, 21:42   #5
AV.SİBEL

Sözleşmeye konu arsa tapu tahsis belgesine sahip ve ilgili belediye tarafından hak sahibine bedeli karşılığında devri yapılmış.Devir karşılığı olarak ta taksitler halinde ödemeler yapılmış.Müteahhit ile arsa sahibi arasında sözleşme gereğince bu taksitlerin müteahhit tarafından ödeneceği konusunda anlaşılmış.Müteahhit tarafından kendisine verilen vekaletnamenin arsa sahibi tarafından azline kadar olan taksit bedelleri ödenmiştir.Ancak vekaletname azlinden sonra kalan taksitler müteaahhit tarafından ödenmemiştir.

Belediye tarafından tapu devri tüm taksit ödemeleri yapıldıktan sonra gerçekleştirilmiştir.Zaten vekaletname azil tarihinde arsanın tapusu olmadığı için sözleşmenin imzalanmasından sonra inşaata başlanması ya da bir işlem yapılması mümkün olmamıştır.Arsa sahibi tapu devrinden önce inşaat başlamasını ihtar etmiş ancak fiili imkansızlık nedeniyle başlamak mümkün olmamıştır ve akabinde de vekaletname azli ve fesih ihtarı gerçekleşmiştir.
Vekalet azlinden sonra kalan taksitler müteaahhit tarafından ödenmemiştir.Bu nedenle aynen ifa veya aynen ifa yerine müspet zararın istemeyeceğini düşünüyorum.Müteahhit ödediği taksit bedellerini ve sözleşme de belirtilen cayma tazminatı ve cezai şartın talep edilmesini istiyor.Ben açıkcası müvekkile arsa sahibinin haksız olarak sözleşmeyi feshedildiği sonucuna varılırsa ancak yapılan giderleri isteyebileceğini söyledim.

Olayın tamamı dikkate alındığında talep sonucumuzu ne şekilde oluşturmak bizim için daha avantajlı olur?