Mesajı Okuyun
Old 09-11-2007, 17:49   #3
halit pamuk

1. Belediye Başkanının ismi belirtilerek hakarette bulunulmamış. Yani mağdurun şahsına yönelik bir fiil söz konusu değil. Bu nedenle hakaret suçu oluşmamış diyebiliriz. Ancak, TCK.m.126'a göre,

"Mağdurun Belirlenmesi

MADDE 126 - (1) Hakaret suçunun işlenmesinde mağdurun ismi açıkça belirtilmemiş veya isnat üstü kapalı geçiştirilmiş olsa bile, eğer niteliğinde ve mağdurun şahsına yönelik bulunduğunda duraksanmayacak bir durum varsa, hem ismi belirtilmiş ve hem de hakaret açıklanmış sayılır."

eğer hakaretin Belediye başkanın şahsına yönelik olduğu duraksanmayacak şekilde ortaya çıkıyorsa yine mağdurun ismi belirtilmiş, ve hakaret edilmiş sayılır.

Ancak benim kanaatim TCK.m.126'ın somut olayda uygulanamayacağı yönünde. TCK.m.126 uygulaması örnek olarak yıldız giyim hep böyle aşağılık işler yapar gibi bir hakaret bunun aynı zamanda yıldzz giyimle yıldız giyim'in sahibinin özdeşleşmesi nedeniyle yıldız giyimi sahibi TCK.m.126 dayanabilir. Fakat, Belediye başkanı için aynı şeyi söyleyebilmemiz mümkün değil.

2. Peki Belediye'nin tüzelkişiliğine karşı hakaret suçu işlenebilir mi?

Eski yasa zamanında olsaydı Tereddütsüz suçun unsurları gerçekleşmiştir, diyebilecektir. Eski TCK.m. 483/2 uyarınca "siyasî bir partî yahut âmme menfaatine hâdim bir cemeyit veya müesseseye " karşı hakaret suçu işlenebiliyordu. Yargıtay içtihatlarında da belediye, amme menfaatine hadim bir kurumdu.

Yeni yasa da buna ilişkin hiçbir hüküm olmadığı için artık belediyeye benzeri kurumlara karşı hakaret suçu işlenemez yani bu kurumlara ve tüzelkişilere karşı hakaret suçu oluşmaz.