Mesajı Okuyun
Old 02-05-2008, 12:05   #8
BaharB

Alıntı:
Yazan Av.F.Karakurt
Sayın BaharB,
Sizin yaptığınız hesaplama stopaj olan makbuzlar için doğru. Ancak sorulan soru icraya kesilecek makbuzda stopaj olup olmadığı hususu. Benim yukarıda yaptığım hesaplama, stopaj olmadığını düşünerek yaptığım hesaplama.
Sorun; icralara kesilecek olan makbuzlarda ( karşı taraf vekalet ücreti için ) , borçlunun şirket olması durumunda stopaj var mı? yok mu? sorusu. Ben stopajın olmadığını düşündüğüm için hesaplamayı ona göre yaptım. Saygılar...
Sayın üstadım sorunun konusunda haklısınız. Ben "av.önem" isimli üyenin tarifedeki ücretten önce %20 stopaj eksiltip, daha sonra KDV eklenmesi gerektiği şeklindeki mesajına karşılık yazmıştım.
Ancak hatırladığım kadarıyla vergi mükellefi karşı taraftan alınacak vekalet ücretlerine ilişkin SMM'nun da stopajlı olarak düzenlenmesi gerektiği yönünde muktezalar olduğunu hatırlıyorum. Stopajlı kesilmemesi için bir neden yok. Stopaj kesintisini icra dairesinin hesaplayarak borçudan tahsil etmemesi veya elden tahsil ediliyorsa da avukat tarafından hesaplanarak borçtan indirilmesiyle sorun çözülebilir. Ancak ne icra dairesi böyle bir işlem yapar, ne de çoğu zaman karşı taraf şirket ile temas kurma imkanı olur. Dolayısıyla bu sorun böylelikle devam eder. Bir vergi incelemesinde sıkıntı yaşanabilir diye düşünüyorum. Bir müşavir arkadaşım tahsil edilen vekalet ücretinden kesilecek stopaj kadarını karşı taraf şirkete PTT havalesi ile göndermemi önermişti. Ancak ben çok emin değilim.
Saygılarımla.