Mesajı Okuyun
Old 31-05-2007, 23:00   #22
Av.Özgür Çetin

Sayın admin;
Bir meslekte kamu görevlileri ya da işçiler gibi iş kabul mecburiyeti yoksa yani yapılacak iş seçilebiliniyorsa ve bu seçilen ya da alınan iş ya da yapılacak yardımlar konusunda ücret talebi olarak mesleğini icra edenler arasında belirli bir serbesti varsa o iş bence ticari bir iştir.Yani genelde mesleğimizi serbest meslek olarak gören arkadaşlardan farklı olarak işimizi ben günümüz koşullarında ticaret olarak adlandırıyorum ve olaya mali açıdan yaklaşıyorum bir kavram sorunu yani ve isimlere de fazla takılmamak gerekiyor diğer serbest meslekler hitap ettikleri insanlara doktorlar ve diş hekimleri hasta,muhasebeciler mükellef biz avukatlar müvekkil diyoruz örnekler çoğaltılabilir.Vicdani kurallar ve etik konusu sadece bizim mesleğimizin tekelinde olan bir şey olmadığını her mesleğin kendine göre kuralları ve etiklerinin olduğunu ve bunların birbirlerine de çok benzediğini diğer arkadaşların yazdığı gibi avukatlığın amacının başkalarını koruma ,haksızlıklara inadına karşı çıkabilme gibi özelliklerinin de yine bizim tekelimizde olmadığını tüm insanlık için geçerli evrensel değerler olduğunu düşünüyorum.Ayrıca serbest piyasada iş yapan her mesleğin unsurlarından bir tanesi de para kazanmak ve kar elde etmektir sanırım aksini düşünmüyorsunuz zaten bu nedenle bizim serbest meslek defterimizde kar ve zarar diye bir bölüm var önemli olan defterin kar bölümüne geçen meslektaşlarımızın hemen her meslekte olduğu gibi hak ederek iyi çalışarak adaleti iyi sağlayarak meslek etiklerine uyarak o bölüme geçmeleridir diye düşünüyorum..