Mesajı Okuyun
Old 26-05-2007, 19:18   #13
Armağan Konyalı

Alıntı:
temenni olarak halen hakim savcı bağımsızlığı açığı vs.gibi konuları gündeme getirmek yerine başka çözüm yollarını araştırmak diye düşünüyorum.
Sayın Av. Özgür Çetin

Hukuk sisteminin iyi işlemesi avukatlık için önemli olduğundan hakim bağımsızlığı ve açığın kapanması umuttur, temennidir. Eğer hukuk sistemi iyi işlemezse kimse avukattan hayır beklemez ve avukatlık mesleği itibar kaybeder. İtibarı olmayan bir iş için de kimse ücret ödemek istemez. Konuyu kapsamlı düşünmek gerek yoksa hep bir yanımız eksik kalıyor.

Ama asıl konuya değinmemişsiniz: mesleğe kabul koşulları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin sözünü ettiğiniz 200 milyon liraya alınan boşanma davasının temelinde asıl bu yatıyor.

Ve en önemlisi barolardan ne bekliyorsunuz? Somut öneriniz var mı? Yoksa baroların sihirli bir formülle avukatları mutlu etmesini mi bekliyorsunuz? Baro dediğiniz ne? Sen ben bizim oğlan.. Birkaç avukat akşamüstleri toplanıyor, baro oluyor. Eğer bu toplantılardan işe yarar bir karar çıkmasını bekliyorsak baromuza işe yarar somut öneriler götürmemiz lazım. Siz önerinizi yazmamışsınız; ama sanırım niyetiniz tacir olmak değil.

Ben on yıldır bu sitede önerimi yazıyorum: Barolar artık avukat kabul etmemeli. Beş yıl önce önerime şiddetle karşı çıkan öğrenciler şimdi avukat oldular. Olduktan hemen sonra da ‘Ne olacak bu mesleğin hali’ demeye başladılar. Önceleri 'Pastayı bölüşmek istemiyorsunuz' diye beni eleştirenler ortada pasta var sanıyordu. Geldiler ve gördüler. Ölüler zanneder ki diriler her gün helva yiyor.

Saygılarımla